• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Filmas "Mans mīļākais marsietis" plakāta fragments.Latvijas veselības aprūpes sistēmas glābēji. Filmas "Mans mīļākais marsietis" plakāta fragments.

Vējonis: veselības aprūpi Latvijā glābs datori un marsieši

Valsts prezidents Raimonds Vējonis jau vairākkārt ir demonstrējis savu visai vājo saikni ar realitāti. Kā pašu par sevi saprotamu uztvēris savu īpašo statusu slimnīcā, kad nācās glābt paša dzīvību, un zinot, ka nākamreiz būs tas pats,– jo Gaiļezera slimnīcā klusu un neuzkrītoši tiek organizēti kvalitatīvāki pakalpojumi VIP klientiem –, mūsu Valsts prezidents acīmredzot ir iedomājies, ka ar veselības aprūpes nozari valstī daudzmaz “viss ir kārtībā”.

Dzintars Zaļūksnis

Tāpēc, tiekoties ar veselības ministri Andu Čakšu, mūsu dārgais vadonis varēja atļauties “plivināties pa gaisu”. Proti, Vējonis ir mudinājis ministri “veselības pakalpojumu sniegšanā plašāk un aktīvāk izmantot jauno tehnoloģiju piedāvātās iespējas, kā arī pilnveidot elektroniskās datu uzskaites un reģistrēšanas sistēmas ārstniecības iestādēs”. Nudien, pašlaik, kad katru gadu tūkstošiem vienkāršo cilvēku pāragri mirst tikai tāpēc, ka viņiem nav pieejama savlaicīga un kvalitatīva medicīna, tas ir primārais uzdevums!   

Valsts prezidents arī norādījis, ka “jāizvērtē valsts sniegto veselības aprūpes pakalpojumu klāsts, lai atrastu optimālāko modeli pieejamā finansējuma ietvaros”. Njā, kamēr Vējonis to nepateica, visi sēdēja kaktos un lauzīja galvas par jautājumu “kāpēc mums tā neveicas”!

Valsts prezidents ir uzsvēris, ka “katram Latvijas iedzīvotājam nākotnē nepieciešama elektroniskās identifikācijas karte, kas, apvienojot iedzīvotāja autentifikāciju, identifikāciju un elektronisko parakstu, būtu primārais dokuments valsts un pašvaldību sniegto pakalpojumu saņemšanai”. Ideja pati par sevi laba, taču, atvainojiet Vējoņa kungs, tikai tad, ja tā tiek “pakārta gaisā”. Latvijas realitātē tā līdzinās superkvalitatīvas, mūsdienīgas un dārgas eļļas liešanai vecas automašīnas vrakā – cerībā, ka tagad nu šis vraks joņos kā īsts sporta vāģis. Elektroniskā identifikācijas karte – tāpat kā augsti attīstītas marsiešu tehnoloģijas –, protams, var “nodrošināt ne tikai ērtu valsts un pašvaldību pakalpojumu saņemšanu un sniegšanu, bet arī ietaupīt laiku un naudu, kā arī uzlabot mūsu iedzīvotāju datu drošību” – taču tikai tad, ja, pirmkārt, cilvēks savlaicīgi tiek pie speciālista, kas viņam savlaicīgi diagnosticē kaiti, kura pēc tam tiek savlaicīgi un pareizi ārstēta. Tieši šie trīs “savlaicīgi” pašlaik nekādi nav atrodami Latvijā uzbūvētajā veselības aprūpes sistēmā. Tad, kad tie ieņems savu vietu, tiesa kas tiesa, varēs arī pievērst lielāku uzmanību rehabilitācijai.

Pagaidām, kamēr veselības aprūpes nozare naudas vietā saņem tikai Ministru prezidenta Māra Kučinska bargus uzrūcienus, atliek vienīgi lūgt, lai Raimonds Vējonis pasveicina savus draugus marsiešus.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: