• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Skotu separātisti britu parlamentāSkotu separātisti cer "Breksita" rezultātā iegūt neatkarību no Lielbritānijas. Ar plakātu "Spēcīgāki Skotijai" Īens Blekfords. Foto: PA Wire

Vēlēšanas Lielbritānijā: Brisele zaudē pēdējo cerību apturēt «Breksitu»

Brisele ir zaudējusi pēdējo cerību demokrātiskiem līdzekļiem apturēt Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Nupat notikušajās parlamenta vēlēšanās pārliecinošam vairākumam britu vēlētāju atdodot savas balsis par konservatīvajiem (Konservatīvo un unionistu partija, Conservative and Unionist Party), viņi faktiski ir apstiprinājuši savu nezūdošo vēlmi īstenot Breksitu.

InfoTOP, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

Līdz ar to, ziņo BBC, Boriss Džonsons (Boris Johnson) atgriezīsies Dauningstrītā 10 un varēs turpināt izstāšanās procesu, tikai nu jau balstoties uz stabilu parlamenta Apakšpalātas (House of Commons) vairākumu.

Konservatīvie parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās izcīnījuši uzvaru, nodrošinot sev absolūto vairākumu. Džonsons nekavējoties ir paziņojis, ka viņa vadītās partijas uzvara ārkārtas vēlēšanās sniedz viņa valdībai “spēcīgu mandātu” jau nākammēnes pabeigt valsts izstāšanos no ES (get Brexit done), ļaujot “izpildīt tautas demokrātisko gribu, kas pausta 2016. gada referendumā par izstāšanos no ES”. Tolaik Breksitu atbalstīja 52% nobalsojušo. 

Gūstot lielāko uzvaru kopš 1980. gada, konservatīvie jeb toriji savu pārstāvniecību, salīdzinājumā ar iepriekšējo parlamenta sasaukumu, ir palielinājuši par 46 vietām. Tādejādi torijiem parlamenta Apakšpalātā būs 364 mandāti no 650 – 78 balsu absolūtais vairākums.

Divas vietas zaudējusi Ziemeļīrijas Demokrātiskā unionistu partija (Democratic Unionist Party, DUP), no kuras atbalsta bija atkarīga iepriekšējā konservatīvo valdība un kas Apakšnamā turpmāk būs pārstāvēta ar astoņiem deputātiem. Tam gan vairs nav gandrīz nekādas nozīmes, jo konservatīvie vairākumu spēj nodrošināt vieni paši.

Toties savu pārstāvniecību ievērojami palielinājusi Skotu Nacionālā partija (Scottish National Party, SNP), kas, izcīnot papildu 13 mandātus, ieguvusi 48 no Skotijai atvēlētajām 59 vietām. Partijas līderis Īens Blekfords (Ian Blackford) to komentā šādi: “[Konservatīvie] stāv uz platformas, kas saka [Skotijas] neatkarības referendumam. Tas nestrādā. SNP Skotijā vēlēšanas ir uzvarējusi pārliecinoši.” Blekfords uzskata, ka Džonsonam ir “jāieklausās Skotijas tautas balsī”. Tātad, izstājoties no ES, Apvienotajai Karalistei palielinās risks zaudēt Skotiju.

Lielākā opozīcijas partija – leiboristi (Labour Party, Darba partija) – ārkārtas vēlēšanās ir izcīnījusi tikai 202 vietas Apakšpalātā, zaudējot 58 mandātus un ciešot smagāko sakāvi kopš 1935. gada!

Liberāldemokrāti, kas iebilst pret izstāšanos no ES, vienu mandātu zaudējuši un turpmāk viņiem būs tikai desmit vietas. Vēl 14 mandātus izcīnījušas citas partijas.

Tavs komentārs par rakstu: