• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
VID nams ieaug zālēVID nav pārāk apsviedīgs. Foto: Edijs Pālens/LETA

VID aizkavē pārmaksāto nodokļu atgriešanu un «apcepuro» invalīdus

Valsts kontroles (VK) revīzijā secināts, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) pērn nav savlaicīgi atmaksājis pārmaksātos nodokļus 23,6 miljonu eiro apmērā, otrdien žurnālistus informēja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

"Lai nodrošinātu vienlīdzīgu un godprātīgu attieksmi pret iedzīvotājiem, VID ir jābūt konsekventiem savā darbībā, gan iekasējot nodokļus, gan atmaksājot pārmaksātos nodokļus, kā arī samazinot administratīvo slogu. VID ir jārāda piemērs, ievērojot visas tās pašas prasības, kas jāizpilda ikvienam nodokļu maksātājam," sacīja Krūmiņa.

VK revīzijā ir konstatējusi, ka VID 2016. gadā nav savlaicīgi atmaksājis pārmaksātos nodokļus 23,6 miljonu eiro apmērā. Kavējot likumā noteikto atmaksas termiņu, VID nodokļu maksātājiem atmaksājamo summu nepalielināja ar nokavējuma naudu kopumā 30 000 eiro apmērā.

Revīzijā arī konstatēts, ka 2016. gadā gandrīz 9000 pensionāru ar invaliditāti, automātiski nepiemērojot šīm personām pienākošos atvieglojumus, tika izmaksāta mazāka pensija, nekā faktiski pienāktos. Rezultātā ik mēnesi ieturēts vidēji par 12,4 eiro lielāks iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Pensionāriem tiek prasīts aizpildīt elektroniskās algas nodokļa grāmatiņas VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā, kur jānorāda informācija par invaliditāti, kas jau ir gan VID, gan Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras, kas aprēķina pensijas, rīcībā. Vairāk nekā 800 no šīm personām 2016. gadā ir mirušas un nevarēs izmantot tiesības iesniegt ienākumu deklarācijas, lai saņemtu pārmaksāto IIN, norāda VK.

VK atzīmē, ka VID pienākums ir ne tikai iekasēt un administrēt nodokļus, bet arī rūpēties par to, lai visi nodokļi nonāktu Valsts kasē paredzētajā apmērā un termiņā un mazinātos iespēja nodokļu maksātājiem izvairīties no nodokļu nomaksas. VK revīzijā atklātais norāda uz to, ka praksē VID nodokļu kontrole, kā arī preventīvie pasākumi ir nepietiekami.

 (Materiālā izmantota LETA informācija)           

Tavs komentārs par rakstu: