• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Liela ute un gnīdaGlābjas, kas var! VID nāk! Foto: Pinterest

VID dzenā utis: Latvijā pamazām iestājas «bankrats»

Uzņēmuma “Lursoft” un Komercreģistra dati liecina, ka pērn iestājušās šķēres, kad likvidēto uzņēmu skaits pārspēja jaunreģistrēto uzņēmumu skaitu, turpina šņakstināties ar jaunu spēku. Šogad Latvijā “mirušo” uzņēmumu skaits jaundzimušo skaitu pārsniedz jau par trešdaļu.

Roberts Ozols

Šā gada septiņos mēnešos uzņēmumu likvidācija ir notikusi patiesi triecientempos: likvidēti 7922 uzņēmumi, bet reģistrēti tikai 5997, tādējādi likvidēto nodokļu maksātāju skaits par 1925 pārsniedz jaundibināto nodokļu maksātāju skaitu. Salīdzinājumā ar 2016. gada datiem (1020) likvidēto uzņēmumu pārsvars pār jaunreģistrētajiem ir gandrīz dubultojies.

Vai tas būtu latviskā kapitālisma gala sākums? Jo bez privātās iniciatīvas tirgus attiecības nav iedomājamas.

Godīgi sakot, tas nebūtu brīnums, jo ar padomisku domāšanu (aizliegt un kontrolēt!) sirgstošā valsts pārvalde pati sevi ir iedzinusi apburtajā lokā: tās iegribu apmierināšanai vajag arvien vairāk nodokļu naudas, bet uzņēmēji, kas normālās valstīs nes galveno nodokļu sloga daļu, Latvijā kļūst arvien plānāki un pamazām izčākst – galvenokārt runa ir par mazo un vidējo biznesu. Tāpēc Valsts ieņēmumu dienests (VID) ar valdības svētību sācis arvien bargāk spaidīt sīkos nodokļu maksātājus jeb, rupji izsakoties, nabagus, kuriem arī bez VID eksistenciālās problēmas plūst pāri galvai. Kā runā, drīzumā VID atvēršot Utu dzenāšanas nodaļu, jo citādi nodokļus vairs nevarēšot piedzīt.  

Protams, ja tīk, var domāt, ka uzņēmumu skaita samazināšanās galvenokārt saistīta ar neaktīvo uzņēmumu likvidēšanu, ko izraisījis viedās valdības ieviestais 50 eiro nodoklis par tukšu uzņēmumu. Respektīvi, apgrozījums nulle, darbinieku skaits nulle, valdes locekļi strādā bez atlīdzības, bet šis cirks vēl ir parādā valstij vismaz 50 eiro. Tā teikt, paldies, ka vēl dzīvs,– un maksā ragā! Skaidrs, ka savu artavu uzņēmumu noiešanā pa burbuli ir devusi arī mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja satura maiņa. Tikai tas, kas pats nav vadījis mikrouzņēmumu, var uzskatīt, ka 9% no apgrozījuma ir maz. Nē, kungi, 15% lielākoties jau nozīmē milzu mīnusus un nespēju segt vitāli svarīgus maksājumus!    

Tomēr piekrītu tiem, kas uzskata: daudz būtiskāks iemesls LEGĀLĀS uzņēmējdarbības apsīkumam ir tirgus sarukums un patērētāju mazā pirktspēja. Eiropas salīdzinājumā jau tā pagalam bomzīgajam patērētājam VID no paplukušā kažoka tagad vilks ārā pēdējās utis.

Kučinska kantoris tās varēs kaut un brīnīties, ka “pateicīgā tauta” jaudā piegādāt tik maz gaļas. Nudien, pilnīgs “bankrats”!  

1 Komentāri


 1. antiglobalistiLV
  2017-08-06

  Ar katru gadu kantoru žurku skIrs pieaug.

Tavs komentārs par rakstu: