• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vīrietis peld pie āķa ar 100 eiro ēsmuNeesi alkatīgs, neuzķeries uz VID ziņotāja āķa! Foto no: bsnsbc.com

Visi par visiem ziņos, un VID peldēsies naudā

Cerot saraust pietiekami daudz nodokļu naudas no tiem, kas vēl jaudā ko nebūt maksāt, valdošā koalīcija ir ķērusies pie īsti staļiniskām vai, ja vēlaties, nacistiskām metodēm – ar likumu tiek veidots “piespiedu ziņotāju” tīkls, t.i., atsevišķām pilsoņu grupām no jaunā gada būs pienākums “ziņot par aizdomām”.

Dzintars Zaļūksnis

InfoTOP.lv jau rakstīja, ka koalīcija pirmos par “žurkām” padarīja grāmatvežus, kas sniedz ārpakalpojumus (sīkāk par to šeit). Bez šaubām, tur, kur vīd fiskālās (lasi: politikāņu materiālās) intereses, ētikas jautājumi tiek nobāzti dziļā jo dziļā atvilktnē.

Tomēr tagad jau runa vairs nav tikai par ētiku. Aizbildinoties ar nepieciešamību “atklāt noziedzīgus nodarījumus valsts ieņēmumu jomā”, no 2017. gada 1. janvāra par aizdomīgiem darījumiem Valsts ieņēmumu dienestam (VID) būs jāziņo arī advokātiem un nekustamā īpašuma aģentiem. Labi, nekustamā īpašuma aģenti valsts labā riskēs tikai ar savu biznesu – un personīgi man par to nospļauties. Taču advokāti... Kur, velns parāvis, paliek visā pasaulē respektētais advokāta noslēpums? Vai koalīcija būtu atcēlusi Likumu par advokatūru (šeit), kura 6. pantā skaidri un gaiši rakstīts, ka valsts un pašvaldību institūcijām aizliegts pieprasīt no advokātiem ziņas un paskaidrojumus, kā arī nopratināt viņus kā lieciniekus par faktiem, kas viņiem kļuvuši zināmi, sniedzot juridisko palīdzību? Arī šā likuma 67. pants, izrādās, nav nedz atcelts, nedz grozīts, bet tajā teikts: “Zvērināts advokāts nedrīkst izpaust sava pilnvardevēja noslēpumus ne tikai lietas vešanas laikā, bet arī pēc atbrīvošanas no lietas vešanas vai pēc lietas pabeigšanas. Viņam jānodrošina šo prasību ievērošana arī sava personāla darbā.”

Turpretim VID Sabiedrisko attiecību daļa uzskata, ka atbilstoši likuma izmaiņām visiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma subjektiem būs jāsniedz VID informācija par aizdomīgiem darījumiem nodokļu jomā, ja tos veic Latvijas iedzīvotāji. Un šie “nodevīgie subjekti” bez zvērinātiem advokātiem būs arī: nodokļu konsultanti (nāksies bez tiem iztikt), ārpakalpojuma grāmatveži (uzņēmējiem steidzami jāstājas grāmatvežu kursos), zvērinātiem revidentiem, zvērinātu revidentu komercsabiedrībām, zvērinātiem notāriem (būsim godīgi, atbilstoši Notariāta likuma (šeit) 5. pantam arī viņiem radīsies smagas ētiskas dilemmas), kuriem nāksies ziņot par gadījumiem, kad kāds mantojis nereģistrējamu kustamu mantu (tostarp skaidru naudu), kuras novērtējums pārsniedz 15 tūkstošus eiro. Par zvērinātiem advokātiem jau minēju. Taču par ziņotājiem būs spiesti kļūt arī visi likumpaklausīgie “neatkarīgie juridisko pakalpojumu sniedzēji”. Ko tas nozīmē? Likumdevējs to nepaskaidro, bet teorētiski tāds var būt jebkurš “kaktu juriskonsults”.

Jā, par VID piespiedu sabiedrotajiem būs jākļūst un par “aizdomīgiem darījumiem” jāziņo juridisko veidojumu dibināšanas un darbības nodrošināšanas pakalpojumu sniedzējiem (tātad arī Komercreģistram), personām, kas darbojas kā aģenti vai starpnieki darījumos ar nekustamo īpašumu, izložu un azartspēļu organizētājiem, personām, kas sniedz inkasācijas pakalpojumus un citām juridiskām vai fiziskām personām, kas tirgo transportlīdzekļus, kultūras pieminekļus, dārgmetālus un dārgakmeņus. Tā, lūk!

Turklāt likumdevējs atkal nav izcēlies ar atturību, bet bliezis vien likumā iekšā bezgala staipāmo formulējumu “citas juridiskas vai fiziskas personas, kas nodarbojas ar cita veida preču tirdzniecību un cita veida pakalpojumu sniegšanu”. Līdz ar to potenciālo seksotu loks ir paplašināts līdz par lielveikalu kasierēm, jo nekur nav atrunāts, ka viņām nebūs jāziņo VID par visiem, kuru vienreizējā pirkuma summā pārsniedz... jā, cik tad īsti? 100 eiro? 50 eiro? Varbūt jau 20 eiro?

Lai kaut kā mazinātu morālo diskomfortu, kas noteikti radīsies, tik straujos tempos veidojot “ziņotāju sabiedrību”, informācija par aizdomīgiem darījumiem nodokļu jomā visiem “subjektiem” būs jāsniedz atsvešināti, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu, kurā savulaik, atcerēsimies, kā briedis pastaigājās kāds biedrs ar iesauku NEO.

Tavs komentārs par rakstu: