• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Andris VītolsAndris Vītols. Foto no: laiki.lv

Vītols «atlūdzas» no Dailes teātra vadītāja amata

VSIA “Dailes teātris” direktors un vienīgais valdes loceklis Andris Vītols ir “pieņēmis izsvērtu un atbildīgu lēmumu atstāt Dailes teātra valdes locekļa amatu, kā arī informējis par to Kultūras ministriju.”

Lai nodrošinātu teātra darbības nepārtrauktību, Vītols ir gatavs turpināt vadīt Dailes teātri līdz jaunā teātra valdes locekļa iecelšanai. Ir izveidots repertuārs janvārim un februārim, biļetes uz janvāra izrādēm pārdošanā nonāks novembra sākumā. Ir panākta vienošanās, ka Dailes teātra abonementā iekļauto Lielās zāles izrādi “Santa Krusa”, kam pirmizrāde ieplānota 2020. gada 27. martā, iestudēs viesrežisors Jans Vilems van den Boss (Jan-Willem van den Bosch). Ir veiktas arī Dailes teātra nākamās – simtgades – sezonas repertuāra iestrādes.

 “Dailes teātris ir nemitīgā meklētāja ceļā. Arī šobrīd – simtgades jubilejas priekšvakarā – teātris ir nozīmīgu pārmaiņu priekšā. To apliecina pēdējā laikā aktieru kolektīva paustais viedoklis un vēlme īstenot vērienīgas pārmaiņas, kas prasa radikālus lēmumus - pilnīgi jaunu pieeju teātra repertuāra veidošanā un teātra pārvaldībā,” atzīst Vītols, piebilstot, ka šobrīd Dailes teātrim ir nepieciešams jauns redzējums, kas nesīs pārmaiņas un izaicinājumus. Tas izriet no aktieru trupas iniciatīvas un šī situācija prasa savā ziņā revolucionāras pārmaiņas. Vītols atkāpies, respektējot un cienot aktieru kolektīva vēlmes, taču vienlaikus neredzot veidu, kā tās saskaņot ar teātra finansiālajām iespējām.

Vītols vada Dailes teātri kopš 2009. gada oktobra. Šajā desmitgadē teātrī ir sasniegtas daudzas virsotnes:

-          Teātrī ienākusi virkne jauno aktieru, kas izauguši par meistariem – piemēram, Ieva Segliņa, Dainis Grūbe, Gints Andžāns, Dārta Daneviča, Anete Krasovska, Mārtiņš Upenieks u.c.

-          Izcilus darbus – “Marija Stjuarte”, “Oņegins”, “Saules bērni”, “Bannija Manro nāve”  – radījis mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers.

-          “Dailes teātrī” augstvērtīgas izrādes iestudējuši ārvalstu režisori – Oskars Koršunovs (lietuviešu: Oskaras Koršunovas, “Izraidītie”), Aleksandrs Morfovs (bulgāru: Александър Морфов, “Finita la comedia!”, “Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu”), Jans Vilems van den Boss (“Amadejs”, “Vējiem līdzi”) u.c.

-          Par pilnvērtīgu inscenētāju izveidojusies Laura Groza-Ķibere. Savas režijas gaitas uzsākusi Dailes teātra Kamerzālē, nu režisore spēj apgūt visu izmēru skatuves. Radījusi daudzus atzītus iestudējumus – “Vārnu ielas republika”, “Equus”, “M.Butterfly”, “Frankenšteins”, “Salemas raganas” u.c.

-          Katru sezonu teātra zālēs izrādes iestudējuši 12-14 režisori, nodrošinot māksliniecisko daudzveidību un trupas attīstību.

-          Sasniegts stabils skatītāju skaits – 180-200 tūkstoši gadā – un nodrošināta finanšu stabilitāte.

 “Man rūp Dailes teātra attīstība, izaugsme un reputācija. Esmu teātrim atdevis ne tikai savas zināšanas, bet arī savu sirdi. Šos gadus esmu strādājis pie stabilitātes un prognozējamas izaugsmes un uzskatu, ka teātri vadīt nav iespējams bez absolūtas pašatdeves. Savā ziņā teātra kolektīvam jāelpo vienā elpā. Diemžēl teātrī ir dažāds redzējumu par to kādam Dailes teātrim būt nākamajos 100 gados, kad notiks Smiļģa Dailes teātra pārdzimšana. Ceru, ka atklāta konkursa rezultātā tiks atrasts jauns līderis ar spēcīgu māksliniecisko redzējumu, kas ļaus Dailes teātrim arī joprojām ieņemt nozīmīgu vietu Latvijas kultūrtelpā,” uzsver Vītols.

Tavs komentārs par rakstu: