• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Lenijs uz skatuvesLenijs uz skatuves. Foto no Lenija personīgā arhīva

«Wake Up» Lenijs: Katrs cilvēks mūziku raksta citādi

Starp tām briesmām, kas tagad valda Latvijas rokmūzikā, tomēr gadās pa kādam sakarīgam un jēdzīgam talantam. Šoreiz Lenijs. Tāds ir viņa skatuves vārds, un man nez kāpēc negribas minēt viņa īsto vārdu.

Jānis Blumbergs, īpaši InfoTOP.lv

Eksistē tāds Radio SWH radījums “Priekšnams”, kas skan otrdienās  no 19 līdz 20. Tas ir kā nedaudz svaiga gaisa Latvijas rokmūzikā, bet tad jau arī tur parādās kaut kādi mistiski latviešu reperi. Bet starp svaigākajiem arī latviešu rokgrupa “Wake Up”, kuras kompozīcija “No (Understand)” vēl pirms Līgo svētkiem bija piektajā vietā. Tātad Top 5.

InfoTOP.lv nolēma raisīt uz sarunu grupas līderi, kura dzīvesstāsts rokmūzikā ir Holivudas trillera cienīgs. Lūk, ko pastāstīja jaunā rokmūzikas zvaigzne.

Lenijs. Katrs cilvēks kā indivīds raksta citādi. Pilnīgi vienalga, kas tas būtu,– dzeja vai vārdi dziesmām. Man ir tā, ka ir kaut kāds atslēgas vārds, kurš ir kaut kā iesēdies prātā. Tas man izraisa asociācijas ar kādu stāstu, drīzāk piedzīvojumu no manas dzīves. Tas ir kaut kas, ko es vēlos pateikt. Ir tā, ka vārdos es to nevaru pateikt un kādam izstāstīt, bet es to varu nodziedāt. Tad es šo atslēgas vārdu iepinu kā dziesmas āķi. Manuprāt, tas ir tas, uz kā dziesma balstās. Tā ir arī ar dziesmu “No (Understand), kurā nav nekādas saprašanas par to, kā ir. Kā man teica Radio SWH – tas ir lipīgs veltījums, kas var būt gan vīrietim, gan sievietei. Pats par sevi saprotams, dziesma ir par mīlestību.

Ļoti interesanti ir tas, kā es šo dziesmu sarakstīju. Tas notika ne tā, kā vienmēr, kad man prātā iezogas atslēgas vārdi. Šoreiz pirmā nāca mūzika, un es visu saliku kopā. Pagāja pāris nedēļas – un bija gatavs! Dziesma ilgst nepilnas trīs minūtes, bet es to rakstīju kādas desmit minūtes – ne vairāk. Vārdi dziesmai jau bija gatavi. Visticamākais, man vienkārši atlika nodzīvot līdz šai dziesmai. Šoreiz galvenais bija dabūt pareizo ģitāru, un ģitāru es nopirku, vadoties, no tās izskata. Tas uz mani kaut kā samērā labvēlīgi iedarbojās. Man parādījās jauna ģitāra, un dziesma jau bija prātā ar visiem akordiem. Vienā momentā. Atlika tikai ņemt zīmuli un papīru. Nākamajā dienā es džekiem parādīju jau gatavu dziesmu, kurā es pat zināju, kā skanēs basa partija. “Wake Up” pastāv jau kopš 2010. gada. Man tad bija 20 gadu.

J.B. Mūzikā ir liels retums – īpaši Latvijas kontekstā –, ka grupā ir tikai ģitāra, bass un bungas. Pasaules kontekstā, protams, “ZZ Top”, kas trijatā muzicē kopš pagājušā gadsimta 70. gadu sākuma un bez tam ir sveiki un veseli joprojām nemainīgā sastāvā…

Latvijā trijatā, jā, bet bija tāda latviešu grupa “Acid Rain”, kas tagad saucas “The Big Bluff”. Savulaik tā arī bija trio grupa. Īstenībā vienu brīdi, kad man vēl pat nebija 20 gadu, man bija tas gods būt pie viņiem kā vokālistam. Toreiz es redzēju, kā notiek mūzikas lietas.

Bet tad notika “Wake Up” – mēs bijām divas ģitāras, bass un bungas. Toreiz man ģitāra bija tikai uzkārta kaklā. Otrs ģitārists aizgāja prom. Un tad basģitārists pateica: “Lenij, tev jāspēlē ģitāra! Tev tiek dota viena vasara – trīs mēneši, bet rudenī mums ir jāspēlē visos restorānos un bāros. Mums ir jākļūst par Rīgā labi atpazīstamu grupu. Tev pa šiem trim mēnešiem jāiemācas spēlēt ģitāra tā, lai rudenī ir viss, kā nākas.” Tad man jau bija 20 gadu. Atradu laiku, gribēšanu un varēšanu. Visu vasaru nodzīvoju Zvejniekciemā. Mums toreiz bija bundzinieks Edžus. Mēs katru dienu kā no rīta cēlāmies, tā arī gājām gulēt – ar spēlēšanu. Jau rudenī braucām uz Lietuvas festivālu, tikām iekšā visos Latvijas bāros un rokkafejnīcās. Man radās doma izveidot pašam savu grupu. Jau biju strādājis ar ģitāru kādu pusotru mēnesi, kad mani joka pēc uzaicināja uz Latvijas ģitāristu dueli Valmierā. Satriecošākais ir fakts, ka es ieguvu 1. vietu! Man ir diploms, kas to apliecina.

Apsveicami. Tas ir Holivudas grāvēja cienīgs sižets. Bet kā ir ar tavu jauno albumu, kurā ir tikai septiņas kompozīcijas un kuram pat nav nosaukuma, bet tu izteicies, ka gribi to papildināt un iesniegt Latvijas mūzikas balvas aptaujā?

Jā, tā ir. Pagaidām ir apkopotas kompozīcijas “Wild”, kurā jūtams Džimija Hendriksa (Jimmy Hendrix) strāvojums, ko iesāk neliels “Intro”. Tad ir “I See Y’a”, pēc kuras ir Mazā Ričarda (Little Richard) dziesmas “Long Tall Sally” kaverversija. Tajā dzirdams arī saksofons. Tad jau minētā “No (Understand)”, ko noslēdz “Running Around” Part I un Part II.

Noklausoties jāsecina, ka viss ir ļoti konceptuāli, bet nav albuma nosaukuma – kā tad “Wake Up I” ?

Es par to vēl domāju, bet man ir viena dziesma, ar kuru domāju papildināt esošas kompozīcijas un tad iesniegt vērtēšanai. Es negribu būt pašpārliecināts, bet gribu teikt: ja šī dziesma būs, tad arī albums būs pilnvērtīgs. Tā būs lēna romantiska tēma, un īstenībā tā ir pati pirmā dziesma, kuru pats sarakstīju, kad man bija 14 gadu. Dziesma ir par manu pirmo meiteni, un tā ir veltīta viņai.

Nu neesmu to dzirdējis, bet domāju, ka vajadzētu likt tieši kā nākamo pēc “No (Understand)”. Tas būtu loģiski. Infotop.lv novēl tev veiksmi radošajā darbā un sekos “Wake Up” panākumiem “Latvijas mūzikas balvas” ceremonijā.

Tavs komentārs par rakstu: