• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēks kā pulksteņa rādītājsCilvēki, bet jūsu laiks kovidpanikā neglābjami aizrit, un jūs nekad to neatgūsiet! Attēls no: Facebook

WHO atzīst, ka «pandēmija» grauj garīgo veselību, bet tas esot «normāli»

Pandēmijas ietekme uz garīgo veselību būs “ilgtermiņa un tālejoša”, brīdina Pasaules Veselības organizācija (the World Health Organization, WHO), bet tās eksperti mudina “reaģēt uz stresa un trauksmes problēmām, kas ir saistītas ar “Covid-19” krīzi.

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

“Tādā vai citā veidā skarti tiek visi,” teikts PVO paziņojumā, kas izplatīts, sākoties vairāku desmitu valstu veselības ministru sanāksmei Atēnās. “Trauksme ap vīrusa transmisiju, lokdaunu un pašizolācijas psiholoģiskais iespaids” ir daži no garīgās veselības krīzes pastiprināšanās faktoriem līdzās stresam, kas ir saistīs ar bezdarbu, finanšu raizēm un sociālo atsvešinātību.

“Pandēmijas ietekme uz garīgo veselību būs ilgtermiņa un padziļināta,” teikts paziņojumā.

WHO Eiropas reģiona direktors Hanss Klūge (Hans Kluge) norādīja, ka garīgā veselība būtu uzskatāma par vienu no “fundamentālajām cilvēktiesībām”, atgādinot arī, ka “pandēmija sagrāvusi cilvēku dzīves”. “Pasaules mērogā zaudēti četri miljoni dzīvību, sagrautas [iespējas iegūt] iztikas līdzekļus, izpostītas ģimenes un kopienas, izputējuši uzņēmumi, cilvēkiem laupītas iespējas.”

PVO mudina uzlabot psiholoģiskā atbalsta dienestus skolās, augstskolās un darba vietās, kā arī sniegt šo atbalstu cilvēkiem, kas “cīņā ar “Covid-19” atrodas frontes pirmajās līnijās”.

Tomēr WHO mājas lapā atrodama arī senāka informācija, no kuras izriet, ka WHO bailes, raizes un stresu uzskata par “normālu reakciju uz uztvertajiem vai reālajiem draudiem”, kad cilvēks saskaras ar nenoteiktību vai neziņu. Tāpēc, uzskata WHO, esot normāli un saprotami, ka cilvēki piedzīvo bailes “Covid-19” pandēmijas kontekstā.

Bailes saslimt ar vīrusu infekciju – piemēram, “Covid-19” – pastiprina būtiskās izmaiņas cilvēku ikdienā, kur praktiski tiek ierobežota jebkura sociālā kustība, motivējot ar it kā medicīnisku nepieciešamību apturēt vīrusa izplatību. Saskaroties ar jaunu realitāti, kas saistīta ar darbu un bērnu mācībām mājās, īslaicīgu bezdarbu un fiziska kontakta trūkumu ar citiem ģimenes locekļiem, draugiem un kolēģiem, ir svarīgi, lai cilvēki rūpētos arī par savu garīgo veselību, uzsver WHO.

Tiesa, šī organizācija nedod ne vismazāko mājienu par to, kad īsti “tas viss” varētu beigties, jeb, citiem vārdiem sakot, kad cilvēki varēs atkal būt droši, ka viņiem neaizbrauks jumts. Ja WHO pastāvīgas bailes uzskata par normālu reakciju, tā tikai pastiprina aizdomas, ka jaunā realitāte stipri līdzināsies tam, ko mēs vēl pavisam nesen uzskatījām par vājprātu, bet kas strauji pārtop citā normalitātē.    

Tavs komentārs par rakstu: