• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Zelta stieņi uz dolāru kaudzesZelts pašlaik ir virs dolāriem. Foto no: katusaresearch.com

Zelta renesanse un «globalizācijas gals»

Bagātākie investori pašlaik uzpērk zeltu. Nabadzīgākie to nedara, jo viņiem trūkst informācijas. Amerikas visbagātākie cilvēki pakāpeniski un bez lieka trokšņa savus dolārus iegulda zeltā un citos cēlmetālos (sk., piemēram, šeit). Par spīti tam, ka amerikāņu miljardieri parasti izceļas ar patriotismu un paaugstinātu optimisma līmeni –, jo tas ir savdabīgs pienākums, ko uzliek viņu sabiedriskais stāvoklis.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas materiālus

Virkne Volstrītas milžu, vareno miljardu investoru, kas savas bagātības sapelnījuši Amerikas finanšu tirgos, ir noraizējušies par to, cik ļoti ASV ekonomika ir cietusi koronavīrusa krīzē.

Patlaban šimbēdīgo un brīžiem pat panikā krītošo finansistu korim pievienojas arī baņķieri, kuri saviem lielākajiem klientiem uzstājīgiiesaka izvērtēt ne tik daudz ekonomiska rakstura, cik monetāros riskus. Par spīti Federālo rezervju sistēmas (Federal Reserve System) it kā sekmīgajai cīņai ar ekonomisko krīzi, laižot darbā savu spēcīgāko ieroci – dolāru drukāšanas mašīnu –, tādas autoritatīvas Amerikas bankas kā “JPMorgan” un “Goldman Sachs” saviem klientiem konkrētu iemeslu dēļ iesaka kapitālu ieguldīt nevis dolāros, bet gan zeltā. Lieta tāda, ka koronavīruss liek stimulēt visas pasaules ekonomiku, bet ģeopolitiskā mērogā notiek milzīga šūmēšanās, kurai pasaule būs pakļauta vairākus tuvākos gadus. Šādos apstākļos amerikāņu baņķieri zeltu uzskata par mazāk apdraudētu nekā ASV nacionālā valūta. Un ne tikai ASV.

Svaigs piemērs tādai attieksmei pret visas pasaules valūtām ir “JP Morgan” veiktais analītiskais pētījums, par kuru ziņo biznesa informācijas aģentūra “Bloomberg”: “”JPMorgan Chase & Co.” Uzskata, ka bezprecedenta naudas, kredītu un fiskālie pasākumi, kas tiek veikti visā pasaulē, var novest pie vājākas ilgtermiņa izaugsmes un valūtu vērtības zauduma, tajā pašā laikā uzturot zelta cenas.”

Bankas analītiķi uzskata, ka pasaules valūtu devalvāciju lavīnas gadījumā ASV dolārs cietīs pēdējais – un tas ir loģiski. Tomēr, kad ar lielākajiem klientiem ir runa par galveno aktīvu, izdara mājienus zelta nevis dolāra virzienā. Viņuprāt, ja īstenosies nepatīkamākais scenārijs, tieši zelta cena turēsies augstā līmenī.

Simpātijas pret investīcijām zeltā ir pamodušās arī citā ietekmīgā amerikāņu bankā – vēl marta nogalē, kad zelts maksāja par apmēram 10% mazāk nekā šobrīd, “Financial Timesrakstīja: “”Goldman Sachs” saviem klientiem saka, ka pienācis laiks pirkt zeltu.”

Likteņa ironija: tie, kas varētu visvairāk ciest no nākotnes globālā inflācijas šoka (respektīvi, visparastākie amerikāņi un dolāru uzkrājēji citās valstīs) par riskiem uzzina pēdējie. Žurnāls “Forbes” raksta, ka “Goldman Sachs” organizē īpašu attālinātu sanāksmi ar bagātākajiem klientiem. Šīs sanāksmes izsludinātā tēma ir “inflācija, zelts un bitkoins”, taču “parastajiem mirstīgajiem” šai sanāksmei vienkārši nav pieejas.   

Tavs komentārs par rakstu: