• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Donalds Tramps uz ASV un Irānas karogu fonaMan šķiet, ka Irāna mani māna! Foto: Shutterstock

Zem Trampa karoga: «visa pasaule» pret Irānu

ASV ir atjaunojušas visas sankcijas Irānai, kas tika atceltas pēc 2015. gada kodolvienošanās. Sankcijas, kas spēkā stājās 5. novembrī, attiecas uz Irānas kuģniecības, finanšu un enerģētikas sektoriem.

Tā ir otrā daļa no sankcijām, ko ASV atjauno pret Teherānu, kopš ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) maijā paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no Irānas kodolvienošanās un Vašingtona atjauno pēc šīs vienošanās noslēgšanas apturētās sankcijas. Pirmā sankciju kārta stājās spēkā augustā.

Ar ierobežotiem izņēmumiem sankcijas būs vērstas pret valstīm, kuras nepārtrauks importēt Irānas naftu, un ārvalstu uzņēmumiem, kas slēdz darījumus ar "melnajā sarakstā" iekļautajiem Irānas subjektiem, tostarp Irānas centrālo banku, privātajām finanšu institūcijām, kā arī valsts ostu un kuģniecības kompānijām.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo (Mike Pompeo) piektdien publiskoja prasības Teherānai, kas tai jāizpilda, lai sankcijas tiktu atceltas. Starp šīm prasībām ir atbalsta izbeigšana terorismam, militārās iejaukšanās Sīrijā pārtraukšana un kodolraķešu un ballistisko raķešu attīstīšanas pilnīga izbeigšana.

Astoņām valstīm ierobežotu laiku un ierobežotā apmērā būs atļauts turpināt importēt Irānas naftu, paziņoja ASV valsts sekretārs. Pompeo norādīja, ka šīs valstis centušās mazināt atkarību no Irānas naftas, tomēr tām tas pilnībā vēl nav izdevies. Šo valstu saraksts nav publiskots, taču, pēc neoficiālām ziņām, starp tām ir Itālija, Indija, Dienvidkoreja un Japāna.

ASV Valsts kases (U.S. Department of the Treasury) vadītājs Stīvens Mnučins (Steven Mnuchin) paziņoja, ka sankciju sarakstam tiek pievienotas 700 Irānas juridiskās un fiziskās personas. Mnučins brīdināja starptautisko finanšu transakciju informācijas sistēmu SWIFT (The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Vispasaules starpbanku finanšu telekomunikācijas biedrība), ka Vašingtona pret to vērsīsies, ja SWIFT apkalpos Irānas finanšu iestādes, pret kurām ir noteiktas Savienoto Valstu sankcijas.

Sankciju atjaunošanas nolūks ir "atņemt [Irānas] režīmam ieņēmumus, kurus tas izmanto, lai izplatītu nāvi un postu visā pasaulē", sacīja Pompeo.

Pārējās valstis, kas parakstīja vienošanos – Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija –, ir apņēmušās paturēt atvērtus ekonomiskos, finanšu un transporta kanālus ar Irānu, neskatoties uz ASV sankcijām.

Savukārt Irānas prezidents Hasans Rūhānī (angļu: Hassan Rouhani) paziņoja, ka Irāna "ar lepnumu apies" ASV sankcijas: "Es paziņoju, ka mēs ar lepnumu apiesim jūsu nelegālās, netaisnīgās sankcijas, jo tās ir pret starptautiskajiem noteikumiem. Mēs esam ekonomiskā kara situācijā, konfrontācijā ar agresīvu varu. Man šķiet, ka Amerikas vēsturē Baltajā namā neviens tāds nav bijis, kurš būtu tik lielā mērā pret likumu un starptautiskajām tiesībām," viņš teica.

Rūhānī atgādināja, ka septembrī Ņujorkā, kur viņš apmeklēja ANO Ģenerālo asambleju, četru valstu pārstāvji piedāvājuši uzņemties starpnieka lomu attiecībām ar ASV, bet viņš šos piedāvājumus noraidījis. "Starpniecība nav vajadzīga. Nav vajadzīgi visi šie vēstījumi. Rīkojieties atbilstoši savām saistībām, un mēs sēdīsimies un runāsim," viņš sacīja. "Šodien tie neesam tikai mēs, kurus ir sadusmojusi Amerikas politika. Pat Eiropas uzņēmumus un valdības ir sadusmojusi Amerikas politika," piebilda Rūhānī.

Tavs komentārs par rakstu: