• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Traktori sējas darbos.Graudi ir dārgi, un zemnieki tos steidz iesēt. Bet kā būs ar pārējām kultūrām? Foto: LLKC

Zemkopības ministrs: trūkst minerālmēslu? Nekas, gan būs labi!

Šim gadam Latvijas lauksaimnieki ir nodrošināti ar minerālmēsliem par 70-90%, Latvijas Televīzijas 1. kanālā paziņoja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards. Intervija ar viņu atrodama šeit.   

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Gerhards apgalvo, ka “Latvijā esot pieteikušies daudz minerālmēslu piegādātāju”. Tas esot nozīmīgi, ņemot vērā sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, no kurienes Latvija importēja lielāko daļu minerālmēslu.

Tomēr Gerhards atzīst: lai gan piegādātāji ir pieejami, problēma ir augstā minerālmēslu cena. Tādējādi lauksaimniecībā esot jāmeklē līdzsvars – cik minerālmēslu lietot, lai tam būtu ekonomiskais efekts, proti, lai izaudzēto būtu iespējams pārdot par patērētājiem pieejamām cenām.

Piemēram, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis intervijā Latvijas Radio stāstīja, ka, “samazinot minerālmēslu lietošanu par 10% līdz 20%, ražība būtiski nesamazināsies”. Viņš norādīja, ka augi trūkstošo paņems no augsnes. Balodis pieļāva, ka, iespējams, nedaudz cietīs kvalitāte.

Ministrs apliecina, ka Latvijā krīzes situācijā pārtikas pietiek vismaz diviem mēnešiem, jo “mūsu valstī ir attīstīta pārtikas rūpniecība”, tomēr piebilstot, ka problēma varētu būt lopbarības sagāde. Gerhards brīdina: ņemot vērā augsto cenu graudiem, uzņēmēji varētu būt ieinteresēti tos pārdot uz ārvalstīm, tādejādi Latvijā varētu pietrūkt, ar ko barot mājputnus. Tādēļ esot jāpievērš uzmanība kāda atbalsta mehānisma izstrādei, lai būtu graudu rezerves.

Sējas darbi šogad ir sākušies nedaudz vēlāk nekā ierasts. Ģeopolitiskā situācija ir ietekmējusi ne tikai minerālmēslu pieejamību, bet arī degvielas cenas un daudz ko citu. Par spīti tam daļā zemnieku saimniecību Kurzemē daļēji tiek apsētas platības, kas līdz šim nav tikušas izmantotas. Zempopji apgalvo, ka vismaz graudu trūkums Latvijai nedraud.

Tavs komentārs par rakstu: