• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Viceprezidents Mnangagva un prezidents MugabeZimbabves prezidenti: nākamais (pa kreisi), Mnangagva un bijušais, Mugabe. Foto no: voanews.com

Zimbabvē gāzts pasaulē astotais ilglaicīgākais prezidents Mugabe

Piektdien prezidenta zvērestu nodos ilglaicīgā Zimbabves līdera Roberta Mugabes (Robert Gabriel Mugabe) nesen atlaistais viceprezidents Emersons Mnangagva (Emmerson Mnangagwa), kurš pirms divām nedēļām pameta valsti, uzskatot, ka viņa dzīvībai draud briesmas.

Mugabe otrdien atkāpās no amata. Neilgi pirms tam parlaments sāka debates par viņa impīčmenta procedūru. Nav zināms, ko Mugabe un viņa sieva Greisa Mugabe (Grace Ntombizodwa Mugabe) darīs turpmāk.

Mnangagva agrāk ieņēmis tieslietu un aizsardzības ministra amatus, gadiem ilgi gādājot par kārtību, kā rezultātā viņš izpelnījās iesauku "Krokodils". Daudzi opozīcijas atbalstītāji uzskata, ka viņš spēlēja nozīmīgu lomu armijas pastrādātajās slepkavībās pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados, Mugabem vēršoties pret politisko opozīciju.

Līdz šim politiskā haosa laikā Mnangagva ir izmantojis iekļaujošu valodu, pāris stundas pirms Mugabes atkāpšanās no amata aicinot visus zimbabviešus strādāt valsts labā.

"Valsti par ķīlnieku nekad vairs nevajadzētu sagrābt vienam cilvēkam, kurš vēlas nomirt amatā, lai ko tas valstij nemaksātu," sacīja Mnangagva.

Varas krīzi Zimbabvē izraisīja Mugabes lēmums 6. novembrī atcelt Mnangagvu no valsts pirmā viceprezidenta amata. 14. novembrī varu valstī pārņēma armija, kas centās panākt, lai Mugabe atkāpjas.

Neskatoties uz pieaugošo spiedienu atkāpties, Mugabe nevēlējās atstāt valsts galvas amatu pirms nākamā gada vasarā gaidāmajām prezidenta velēšanām. Iepriekš viņš solījis šajās vēlēšanās kandidēt uz vēl vienu amata termiņu.

Roberts Mugabe ir bijis pie varas Zimbabvē kopš 1980. gada. No 1980. līdz 1987. gadam viņš bija premjerministrs un tad kļuva par valsts prezidentu. Viņa vadītā "Zimbabves Afrikāņu nacionālā savienība – Patriotiskā fronte" (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front, ZANU-PF) ir valdošā partija kopš 1980. gada, kad Zimbabve ieguva neatkarību no Lielbritānijas. Mugabe bija pasaulē astotais ilglaicīgākais pie varas esošais prezidents. Visilgāk pie varas patlaban ir citas Āfrikas valsts, Kamerūnas 84 gadus vecais prezidents Pols Bijā (Paul Biya, īstajā vārdā Pols Bartēlelemī Bijā bi Mvondo/Paul Barthélemy Biya'a bi Mvondo), kurš par Kamerūnas premjerministru kļuva 1975. gadā, bet kopš 1982. gada ir šīs valsts prezidents.   

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: