• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Meitenīte spēlējas ar kovidfigūriņāmŠis pētījums cita starpā var izskaidrot, kāpēc ar kovidu reti slimo bērni. Foto: Getty Images

Zinātnieki: dažiem cilvēkiem kovids nespēj kaitēt!

Daļai ārstniecības personu, kas aprūpē “Covid-19” pacientus un atrodas ar viņiem tiešā saskarē, ir atklāts īpašs dabiskās imunitātes veids, ziņo Londonas Universitātes koledžas (University College London) un Londonas Impēriskās veselības aprūpes koledžas (Imperial College Healthcare) “NHS Trust” zinātnieki, kuru pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Nature”. 

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

Pētījuma autori novēroja vairāk nekā 750 medicīnas darbinieku, kas pastāvīgi kontaktējās ar kovidslimniekiem. Visā novērojumu periodā 58 no viņiem nebija neviena pozitīva koronavīrusa infekcijas testa. Šiem cilvēkiem kopīgs bija tas, ka viņu visu asinsanalīzēs, salīdzinot ar pārējiem pētījuma dalībniekiem, bija augsta imūnsistēmas T-šūnu koncentrācija. T-šūnas darbojas kā atmiņas akumulētājas un spēj atpazīt konkrētas infekcijas, kad tās ir iekļuvušas organismā.   

Zinātnieki domā, ka tas ir saistīts vai nu ar spēcīgu šūnu imunitāti, vai arī ar iedzimtu neuzņēmību pret vīrusiem.

Kad patogēns iekļūst organismā, to sagaida T-limfocīti, kuru uzdevums – atpazīt un iznīcināt inficētās šūnas, kā arī pārraidīt šo informāciju B-šūnām, kuras izstrādā antivielas. Reizēm šī primārā imūnatbilde var būt tik spēcīga, ka antivielas pat nav vajadzīgas – T-limfocīti paši iznīcina vīrusus.

Tādos gadījumos cilvēkam nav nekādu klīnisko simptomu un organismā neveidojas antivielas. PCR testi ir negatīvi, tomēr organisms ir ieguvis aizsardzību pret atkārtotu infekciju. Tas tāpēc, ka starp T-limfocītiem ir arī specializētas T-šūnas, kas iegaumē patogēnu. Tomēr zinātnieki pagaidām nespēj droši pateikt, cik noturīga un ilga ir šāda imunitāte.

Zinātnieki uzskata, ka šis process parāda: vīruss gan ir iekļuvis organismā, tomēr nav spējis tajā iedzīvoties. Minētais pētījums ir veikts korinavīrusa SARS-CoV-2 pirmā viļņa laikā, tāpēc novēroto cilvēku šūnām nevarēja būt aizsargājošās atmiņas par šo konkrēto vīrusu. Zinātnieki pieņem, ka spēcīgo šūnu imunitāti ir nodrošinājušas agrāk izveidojušās T-šūnas, kuras jau bijušas saskarē ar citiem, vieglākiem koronavīrusiem, kas izraisa saaukstēšanos.

Tavs komentārs par rakstu: