• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēki izkāpj no vilciena Zviedrijā Zviedrijā sabiedriskajā transportā cilvēki atļaujas uzvesties kā parasti. Foto: Johan Nilsson/TT

Zviedrija pastiprina «pretkovida» pasākumus, tomēr saglabā brīvprātības principu

Britu plašsaziņas līdzeklis “The Daily Mailziņo, ka Zviedrijas valdība no 19. oktobra nedaudz maina stratēģiju cīņā pret “Covid-19”. Uz šādu soli zviedrus esot pamudinājusi saslimstības palielināšanās.

Dzintars Zaļūksnis

Atbilstoši Pasaules veselības organizācijas (World Health Organization) datiem, Zviedrijā kopš 2020. gada marta ir reģistrēti vairāk nekā 103 tūkstoši “Covid-19” saslimšanas gadījumu (nepilns 1% no valsts iedzīvotājiem). Miruši ap 6000 pacientu (6% no saslimušajiem), kam citu kaišu starpā diagnosticēta “Covid-19”.

Atšķirībā no citām Eiropas valstīm pirmā kovidviļņa laikā Zviedrija nenoteica plašus ierobežojumus cilvēkiem. Tagad zviedri ir spiesti pastiprināt lokālos karantīnas pasākumus, ar zināmu devu ļauna prieka norāda “The Daily Mail“,tomēr aizmirstot piebilst, ka galveno zviedru sistēmas principu – sabiedrības brīvprātīgu iesaistīšanos – valdība saglabā.

Jaunie noteikumi ļauj lokālajām veselības aizsardzības institūcijām lūgt pilsoņus izvairīties no publiskām vietām, kā arī ievērot zināmus ierobežojumus sabiedriskajā transportā.

Vai šādi lūgumi patiešām būs un kā cilvēki tos ievēros – to redzēsim pavisam drīz.

Bet Zviedrijas valdība uzsver, ka jaunajiem noteikumiem jebkurā gadījumā ir rekomendējošs raksturs, tās nav obligātas prasības un nav plānots ieviest jelkādus sodus par to neievērošanu.

The Daily Mail” atzīmē, ka kopš pandēmijas sākuma visas pasaules epidemiologi nepārtraukti ir sekojuši līdzi kovidsituācijai Zviedrijā, jo šī valsts ir atteikusies sevi izolēt un administratīvām metodēm neizolē arī savas valsts veselos pilsoņus. Tomēr, tāpat kā citās valstīs, sākoties rudenim, kovidslimnieku arī Zviedrijā kļūvis vairāk. Šīs negatīvās tendences rezultātā, šķiet, zviedri zaudē pacietību un arvien vājāk paļaujas uz kolektīvās imunitātes veidošanos, kurai cieši ticēja līdz šim.

Varam zviedriem novēlēt izturību un cerēt, ka īslaicīgas grūtības neizvērtīsies cilvēku tiesību un brīvību piespiedu ierobežošanā, kā tas notiek citviet Eiropā.             

Tavs komentārs par rakstu: