• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ulfs Kristersons kāpj ārā no autobusa.Ulfs Kristersons var kāpt ārā no autobusa un veidot valdību. Foto: Getty Images

Zviedrijas parlamenta vēlēšanās uzvar labējo koalīcija

Zviedrijas parlamenta (Riksdag) ar nelielu pārsvaru ir uzvarējis četru labējo partiju bloks, kurš izveidots ap Mērenās koalīcijas partijas  (Moderata samlingspartiet) līderi Ulfu Kristersonu (Ulf Kristersson), ziņoPolitico”.   

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

Moderātu vadītā koalīcija 349 deputātu Riksdāgā ir ieguvusi 176 mandātus iepretim 173 mandātiem, ko ieguvusi pašreizējās premjerministres, Zviedrijas sociāldemokrātiskās darba partijas (Sveriges Socialdemokratiska arbetarparti)  Magdalēnas Andešsones (Magdalena Andersson) vadītā kreisā koalīcija.

Andešsone ir atzinusi zaudējumu vēlēšanās un paziņojusi par demisiju. Viņa paliks premjeres amatā, līdz tiks izveidota jauna valdība, bet Kristersons jau ir ķēries pie tās veidošanas.

Tas ir negaidīti, jo lielum liela daļa ekspertu pareģoja, ka vēlēšanās uzvarēs kreisi centriskais bloks.

Paši sociāldemokrāti gan ir savākuši visvairāk balsu – 30,5% – un parlamentā veidos lielāko frakciju (108 mandāti). Taču lielākais pārsteigums ir labēji nacionālistiskās Jimija Okesona (Jimmie Åkesson) partijas “Zviedru demokrāti” (Sverigedemokraterna) otrā vieta – 20,7% un 74 mandāti.

Labējā koalīcijā vēl ietilpst arī Kristīgo demokrātu partija (Kristdemokraterna,19 mandāti) un Liberālā partija (Liberalerna, 16).

Valdošajā koalīcijā turpmāk darbosies pavisam nesen par margināliem populistiem uzskatītie “Zviedru demokrāti” kuri pirms vēlēšanām iestājās par stingrāku migrācijas politiku, un tas ir ir sakritis ar zviedru vēlmi mazināt migrantu ieplūšanu: nepilnu 10 miljonu cilvēku apdzīvotajā valstī, kura pēdējo desmit gadu laikā ir uzņēmusi pusmiljonu patvēruma meklētāju.       

Tavs komentārs par rakstu: