• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Foto: Ieva Čīka/LETA

Rīgas dome biedrībai "Rodina" aizliedz 9.maijā rīkot pasākumu

LETA

Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR), pamatojoties uz Drošības policijas ieteikumu, aizliedzis biedrības "Rodina" pārstāvjiem rīkot pasākumu 9.maijā.

Biedrības "Rodina" pārstāvis Aleksandrs Žguns norādīja, ka pasākums plānots tāds pats kā citus gadus un no biedrības puses nekādas provokācijas neesot gaidāmas. Sagaidot oficiālu pašvaldības lēmumu, biedrība plāno to apstrīdēt tiesā. Ja tiesa Rīgas pašvaldības nostāju atbalstīs, pikets nenotiks.

"Rodina" arī plāno pieteikt piketu, lai iebilstu pret "Krievu marša" aizliegumu.

Radzevičs pauda viedokli, ka pikets par piketa aizliegšanu nekādu labumu nedos - šis jautājums ir jārisina tiesiski, iesniedzot pieteikumu tiesā. Izpilddirektors arī piebilda, ka tiesa ne vienmēr atceļ domes lēmumus - piemēram, 16.martā lēmums ierobežot tā sauktās antifašistu aktivitātes ar tiesas lēmumu tika grozīts tikai daļēji, atļaujot pasākuma rīkotājiem pusstundu lietot skaņu pastiprinošas iekārtas.

"Protams, mums ir vārda brīvība, bet tajā pašā laikā vārda un pulcēšanās brīvība var tikt ierobežota, ja tas apdraud demokrātisku valsts iekārtu un citu personu tiesības un brīvību," uzsvēra Radzevičs. Viņš skaidroja, ka sabiedrībā radies satraukums par biedrības paustajiem aicinājumiem un publicētajiem videoklipiem publiskajā telpā, kas radījuši bažas par to, vai tie ir leģitīmi.

Arī iepriekšējos gados notikuši biedrības "Rodina" pasākumi, bet gads no gada atšķiras, un pašreizējais starptautiskais konteksts un konflikts Ukrainā var radīt negatīvu publisku rezonansi un rosināt konfrontācijas.

Pilsētas izpilddirektors atzina, ka pašvaldībā pēdējā brīdī, neievērojot likumā noteiktos termiņus, iesniegti vairāki citi piketi, kuru rīkotāji iecerējuši paust pretēju viedokli 9.maija svinētājiem. Viens no piketiem pieteikts vietā, kur grasījusies pulcēties biedrība "Rodina". Ņemot vērā, ka tas iesniegts otrdien, pieteikumus nav iespējams kvalitatīvi izskatīt.

Rīgas pašvaldība saņēmusi negatīvu Drošības policijas (DP) atzinumu par biedrības "Rodina" piektdien, 9.maijā, plānoto "Krievu maršu". DP uzskata, ka "Rodina" rīkoto pasākumu laikā pastāv augsti sabiedriskās kārtības un drošības apdraudējuma riski, kas var izraisīt nekārtības, un pasākuma organizatori nespēs nodrošināt kārtības uzturēšanu pasākuma laikā. Tāpēc DP iesaka Rīgas pašvaldībai šo pasākumu aizliegt.

DP brīdinājusi, ka "Krievu maršā" var piedalīties vairāk dalībnieku, nekā ir minēts pieteikumā, un viņu vidū var būt arī radikāli vai uz konfrontāciju izraisīšanu orientētas personas. Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka biedrības "Rodina" rīkotajos pasākumos piedalās arī biedrības "Pribaltijskij kazačij krug" pārstāvji, kuri publiskus pasākumus apmeklē, ģērbušies kazaku formas tērpos un līdzi ņemot kazaku karogus un atribūtiku. Neskatoties uz to, ka normatīvais regulējums neaizliedz publiskos pasākumos nēsāt militāros formas tērpus, tas var izraisīt negatīvu rezonansi sabiedrībā.

DP arī norādījusi, ka krievu kazaku organizāciju identitāte ir cieši saistīta ar Krievijas interešu aizsardzību, kas izpaužas arī kā brīvprātīga dalība militāros konfliktos reģionā. Aktuālākais šīs darbības piemērs ir Krievijas kazaku ierašanās Ukrainā, kur viņi aktīvi ir īstenojuši darbības, kas ir vērstas pret Ukrainas teritoriālo vienotību.

Biedrības "Rodina" rīkoto pasākumu laikā ir iespējami arī mēģinājumi izmantot bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus, himnas un simboliku, kuras izmantošana saskaņā ar Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumu ir aizliegta.

"Rodina" aktivitātes un darbība ir vērsta uz sabiedrības šķelšanu, ideoloģisku domstarpību, etniskās spriedzes un neiecietības veicināšanu Latvijas sabiedrībā, jo tā ir balstīta uz kategorisku krievu nācijas pārākuma demonstrēšanu un netiešu latviešu tautas un valodas noliegšanu, norāda DP.

Biedrība sociālajos tīklos izplatītajā uzaicinājumā uz "Krievu maršu" paudusi, ka krievi ir Latvijas senākā pamatiedzīvotāju tauta un krievu valoda ir Latvijas valsts valoda. Tāpat paziņojumā minēts, ka Rīgā 60% iedzīvotāju ir krievi, bet valstī kopumā - 40%. "Rīga - mūsu pilsēta, Latvija - mūsu zeme. Krievi nepadodas!" teikts aicinājumā.

Biedrības mājaslapā atrodami Tatjanas Ždanokas izteikumi, ka "saskaņa ir ilūzija, nepieciešami protesti", kā arī Iļjas Kozireva apgalvojumi, ka "ar ienaidniekiem nav jēgas veikt pārrunas, izņemot pārrunas par padošanos". "Mūsu ienaidnieki ir apņēmušies veikt asimilāciju līdz pēdējam cittautietim, neielaižoties ar mums pārrunās. Saprotot, ka mums ir darīšana ar ienaidniekiem, mums ir ievērojami vieglāk izvēlēties," teikts Kozireva publicētajā paziņojumā.

Reaģējot uz musinošajiem uzsaukumiem, dzejniece Liāna Bokša 3.maijā vērsusies DP, aicinot nepieļaut krievu maršu 9.maija pasākumos Rīgā. "Aicinu nepieļaut Latvijas valstiskumam naidīgo un sabiedrību šķeļošo krievu maršu 9.maijā," pavēstīja dzejniece. Kā iemeslu aizliegt krievu maršu viņa min "Rodina" mājaslapā pausto - uzsaukums piedalīties gājienā saturot melīgus faktus un esot klaji agresīvs.

DP vērsusies arī bijusī Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Liene Cipule, kura norāda, ka "Krievu maršs" savā aicinājumā izmanto melīgu propagandu, kuras saturs mudina uz agresīvu un mērķtiecīgu rīcību. Tāpat biedrības mājaslapā ievietota videofilma, kas sagroza Latvijas vēstures faktus, un aicinājumi atgūt it kā krievu zaudētās tiesības Latvijā.

Cipule norāda, ka krievu tauta nav senākā Latvijas teritorijā dzīvojošā tauta, turklāt Rīgā krievvalodīgie, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, ir 39,51%, nevis 60% no iedzīvotāju kopskaita, bet Latvijā kopumā - 26,9%, nevis 40%. Savukārt etniskie krievi-Latvijas pilsoņi Latvijā ir aptuveni 18%. Pamatojoties uz meliem par krievu skaitu un izcelsmi Latvijā, cilvēki tiek aicināti pārņemt varu Latvijā pēc etniskiem principiem, tāpēc Cipule aicina nepieļaut šāda gājiena norisi, noskaidrot un sodīt tā organizatorus par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu.

Kā ziņots, Pārdaugavā, pie pieminekļa Padomju armijas karavīriem, 8.maijā un 9.maijā notiks tradicionālie biedrības "9maijs.lv" rīkotie pasākumi, lai pieminētu "fašisma sagrāves dienu". Šiem pasākumiem 9.maijā plkst.18 grasās pievienoties arī "Rodina", rīkojot krievu skolu atbalsta gājienu. Plānots, ka gājienā piedalīsies ap 100 cilvēku. Tas sāksies Strēlnieku laukumā un virzīsies pāri Akmens tiltam, lai pievienotos 9.maija pasākumam.

"Rodina" dibināta 2004.gada augustā. Tās darbības mērķi ir "Latvijas krievu kultūras lingvistiskās kopienas pārstāvēšana, tās tiesību un interešu aizstāvēšana", kā arī krievu nacionālās identitātes saglabāšana un attīstība Latvijā, sabiedrisko un jaunrades pasākumu un projektu organizēšana. Biedrības galvenās amatpersonas ir Mihails Averins, Eduards Gončarovs, Vadims Ivanovs, Grigorijs Suhovejenko un Aleksandrs Žguns.

Tavs komentārs par rakstu: