• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sievietes bez maskām un viena ar maskuStarp brīviem cilvēkiem vienmēr atradīsies kāds masku nēsātājs. Foto: PA/independent.co.uk

Anglijā atcelti visi «kovidierobežojumi»

Neskatotis uz to, ka kovidstatistika uzrāda skaitļu augšanas tendenci, Anglijā, kur dzīvo 85% Apvienotās Karalistes pilsoņu un viesu, no pirmdienas, 19. jūlija ir atcelti ptaktiski visi ar kovidpaniku saistītie centralizētie ierobežojumi. Cilvēki atkal bez ierobežojumiem un maskām var apmaklēt teātrus, koncertzāles, nakstklubus, kafejnīcas un restorānus, bet sporta arēnas drīkst uzņemt neierobežotu daudzumu skatītāju, ziņo Apvienotās Karalistes raidsabiedrība BBC.  

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

Sabiedriskās ēdināšanas iestādes visā valstī uzrāda aktīvāku galdiņu rezervēšanu. Vairs nav spēkā obligātā prasība nēsāt sejas maskas publiskās iekštelpās, un valdība ir atcēlusi arī oficiālo rekomendāciju strādāt attālināti, no mājām. Britu un ārvalstu plašsaziņas līdzekļi 19. jūliju ir iesaukuši par brīvības dienu (freedom day), lai gan šaubās, vai ierobežojumu atcelšana nav notikusi par agru.

Lokdauns (lock-down) Lielbritānijā pandēmijas otrā viļņa laikā bija viens no ilgstošākajiem starp Eiropas valstīm (taču ne visilgākais – atgādināšu, ka Latvijā tas ne tuvu nav beidzies). Pēc koronavīrusa alfa paveida infekcijas uzliesmojuma pērnā gada beigās Lielbritānjā kopš janvāra bija ieviesti maksimāli sociālie ierobežojumi – strādāt būtībā bija atļauts tikai lielveikaliem. Ierobežojumu mīkstināšana notika pakāpeniski, palielinoties vakcinēto iedzīvotāju īpatsvaram. Martā tika atvērtas skolas, aprīlī darbu atjaunoja skaistumkopšanas saloni un nepārtikas preču veikali, maijā apkalpošanu iekštelpās atjaunoja pabi un restorāni, publika sāka apmeklēt kinoteātrus.

Pēdējos ierobežojumus sākotnēji bija plānots atcelt jūnija beigās, tomēr sakarā ar koronavīrusa delta paveida izplatīšanos tika nolemts brīvības dienu uz vairākām nedēļām atlikt, šajā laikā paātrinot potēšanu.

Tiesa, par spīti tam, ka pilnībā sapotēto britu īpatsvars ir ļoti tuvs pasludinātajai kolektīvajai jeb ganāmpulka imunitātei (herd immunity), Lielbritānijā reģistrē aptuveni 30 000 kovidgadījumu dienā, un veselības ministrs Sajīds Džavids (Sajid Javid) ir paudis bažas, ka šis skaitlis vasaras nogalē varētu uzkāpt līdz 100 000.

Tāpēc beigu beigās ne jau potes izrādījās izšķirošais faktors: vietējie apskatnieki uzskata, ka pieņemt lēmumu beidzot atcelt visus ierobežojumus valdībai piespieda lielais bizness – īpaši izklaides un tūrisma industrijas pārstāvji – un viedokļu līderi, tādi kā Endrjū Loids Vēbers (Andrew Lloid Weber) un Eltons Džons (Elton John), kuri skaļi pieprasīja publiskot kovidinformāciju, uz kuras pamata sabiedrība un ekonomika tiek turēta pamiruma stāvoklī. Zīmīgi, ka valdībai izdevīgāk izrādījās nevis atklāt informāciju, bet gan atcelt ierobežojumus, jo tos vajadzības gadījumā varēs arī atjaunot.    

Tiesa, premjerministrs Boriss Džonsons (Boris Johnson) ir pārliecināts, ka “svarīgi turpināt rīkoties piesardzīgi”, jo “šī pandēmija nav beigusies”.

Viņu verbāli balsta arī valdības labā strādājošie zinātnieki, kuri baida sabiedrību, prognozējot, ka pašreizējā viļņa maksimums esot gaidāms augusta vidū, un tas varot novest pie “1000 līdz 2000 slimnīcās uzņemtajiem [kovidslimniekiem] dienā”.

Savukārt valdību konsultējošie situācijas modelētāji – piesardzīgi atzīstot, ka “pastāv liela nenoteiktība”,–  brīdina: esot gaidāms “Covid-19” pacientu mirstības pieaugums līdz 100-200 cilvēkiem dienā.

Tāpēc, uzsver Džonsons, angļi 19. jūlijā nevar tā vienkārši, uzreiz atgriezties pirmskovida dzīvē. Kaut arī praktiski visi juridiskie ierobežojumi ir atcelti, daži no tiem paliek ieteikuma formā. Piemēram, ir atcelta prasība slēgtās sabiedriskās vietās valkāt sejas aizsegus, tomēr tie joprojām tiek “gaidīti un ieteikti” iekštelpās, kurās drūzmējas cilvēki.

Tavs komentārs par rakstu: