• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
RātsnamsRātsnamā pagaidām saimnieko koalīcijas "triumvirāts". Foto: wikimedia

Ārkārtas vēlēšanas Rīgā notiks «kovidpanikas» ēnā. Tas labi

Saeima galīgajā lasījumā ir grozījusi Rīgas domes atlaišanas likumu. Tagad tajā paredzēts, ka 20. augustā notiekošajās Rīgas domes (RD) ārkārtas vēlēšanās, rīdziniekiem būs iespēja balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī, ne tikai tajā, kura sarakstā vēlētājs sākotnēji reģistrēts.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Iespēju balsot citā iecirknī vēlētāji varēs izmantot gan iepriekšējās balsošanas dienās, gan vēlēšanu dienā.

Centrālās Vēlēšanu komisijas (CVK) ieskatā iespēja balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī ne tikai atvieglos dalību vēlēšanās vēlētājiem, kuru faktiskā un deklarētā dzīvesvieta atrodas dažādos Rīgas mikrorajonos, bet “varētu tikt izmantota arī krīzes situācijā, ja vēlēšanu nedēļā iecirkni nāktos slēgt, kādam no vēlēšanu komisijas darbiniekiem saslimstot ar “Covid-19” infekciju, kā rezultātā pārējiem komisijas locekļiem būtu jādodas pašizolācijā”. 

Likuma grozījumi paredz arī par astoņām stundām pagarināt vēlēšanu iecirkņu darba laiku iepriekšējās balsošanas dienās. Vēlēšanu iecirkņi šajās dienās būs atvērti trešdien, no plkst. 16.00 līdz 21.00, ceturtdien – no plkst. 9.00 līdz 16.00 un piektdien – no plkst. 12.00 līdz 20.00. 

Mazliet komiski, bet arī garāks iecirkņu darba laiks motivēts ar kovidpaniku: “Covid-19” vīrusa apstākļos tas ļaušot “izvairīties no drūzmas vēlēšanu iecirkņos”, kā arī došot iespēju “aicināt vairāk aizsargājamās vēlētāju grupas – seniorus, vēlētājus ar hroniskām slimībām – nobalsot laikos, kad iecirkņu apmeklējums zems". 

Ja veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējas nokļūt vēlēšanu iecirknī, pieteikties balsošanai  savā atrašanās vietā varēs pa pastu vai elektroniski, nosūtot iesniegumu Rīgas vēlēšanu komisijai vai iesniedzot to vienotajā valsts pārvaldes pakalpojumu portālā "Latvija.lv". Pieteikt balsošanu vēlētāja atrašanās vietā kādā no šiem veidiem varēs arī vēlētāja ģimenes loceklis vai uzticības persona. 

Gan elektroniski, gan pa pastu varēs pieteikt arī iecirkņa maiņu dzīvesvietas deklarēšanas vietās pirms vēlēšanām. Iespēju mainīt vēlēšanu iecirkni vēlētāji varēs izmantot līdz četrpadsmitajai dienai pirms vēlēšanām, tātad līdz 15. augustam ieskaitot.

Kopumā InfoTOP.lv secina, ka kovidpanika RD ārkārtas vēlēšanās ir ieviesusi pārsvarā patīkamas izmaiņas. Tiesa, vai tās kaut kā koriģēs vēlēšanu rezultātus, mēs nekad neuzzināsim.

Tavs komentārs par rakstu: