• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
ASV karavīri ierindā ar savas valsts karoguASV karavīri Latvijā. Foto: Ieva Lūka/LETA

ASV karavīri Latvijā būs «līdztiesīgāki» nekā pārējie

Telekanāls LNT ziņo, ka Latvijā dislocētajiem ASV karavīriem varētu tikt piešķirts īpašs statuss. To varētu noteikt divpusējā aizsardzības jomas sadarbības līgumā starp Latviju un ASV, kas jau apspriests valdības sēdes slēgtajā daļā. Līguma projekta tekstu piedāvās ASV, un tā saskaņošanai Aizsardzības ministrijā (AM) tiks veidota darba grupa.

“ASV prakse ir tāda, ka gadījumā, ja karavīri kādā valsīt atrodas ilgāku laiku, valstis slēdz atsevišķu līgumus par to, kāds ir bruņoto spēku statuss, jurisdikcija, nodokļu atvieglojumi. Piemēram, iespēja atvērt beznodokļu veikalu bāzes teritorijā,” norādīja AM valsts sekretārs Jānis Garisons.

Patlaban sabiedroto spēku karavīri Latvijā uzturas saskaņā ar vispārējo Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (North Atlantic Treaty Organisation, NATO) kārtību. Plānots, ka sarunas par attiecīgo vienošanās projektu varētu noslēgties līdz gada beigām.

Pasaules praksē šādas vienošanās nav nekas neparasts un tiek dēvētas “vienošanās par armijas statusu (status of forces agreement, SOFA). Bez šaubām, Garisons mazliet “izlokās”: ne jau beznodokļu veikali ir galvenais šādu vienošanos rezultāts. SOFA mērķis ir pastiprināt ārvalsts militārā personāla drošību svešā valstī, nosakot tam īpašas tiesības un privilēģijas. Svarīgākais te ir ārvalsts karavīriem piešķirtais statuss un tiesiskās imunitātes apjoms. Tas var būt dažāds: līdz pat iespējai mītnes valstī izvairīties no apsūdzībām jebkuros nodarījumos, ieskaitot smagus noziegumus. Tas gan nenozīmē, ka militārpersonas vispār netiek tiesātas, taču tās ir pakļautas savas valsts (konkrētajā gadījumā – ASV) jurisdikcijai. Sīkāk par SOFA var izlasīt, piemēram, šeit.   

(Materiālā izmantota LETA informācija)

1 Komentāri


 1. antiglobalisti
  2016-05-20

  Atceramies kad PSRS laikā bija tādi veikali ko sauca par vaļutņikiem.Tur cenas bija valūtā ,bez nodokļa, un vaēja visu dabūt ,ja bija valūta,kas protams padomju cilvēkam nedrīkstēja būt. Tie kas tur iepirkās bija tiesiskāki par citiem.

Tavs komentārs par rakstu: