• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Džo Baidens tribīnēDžo Baidens paziņo par armēņu genocīda atzīšanu. Foto: Getty Images

Baidens atzīst, ka turki veikuši armēņu genocīdu

Džo Baidens (Joseph Biden) ir kļuvis par pirmo Amerikas Savienoto Valstu prezidentu, kurš atzinis turku genocīdu pret armēņiem Osmaņu impērijā Pirmā pasaules kara gados, ziņoThe Guardian”.    

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

24. aprīlī, 106. gadadienā kopš genocīda sākuma Baidens ir izplatījis attiecīgu paziņojumu un par to telefoniski ir paziņojis arī Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam Erdoanam (Recep Tayyip Erdoğan).

“Amerikas tauta godina visus tos armēņus, kuri gāja bojā genocīdā, kas sākās šajā dienā pirms 106 gadiem. (..) Mēs pieminam visu to dzīvības, kuri gāja bojā Osmaņu laikmeta armēņu genocīdā, un apņemamies nepieļaut šādu noziegumu atkārtošanos,” teikts Baidena paziņojumā.

Vēl iepriekšējās administrācijas laikā, 2019. gada decembrī ASV Kongress (U.S. Congress)  simboliskā balsojumā armēņu slaktiņu atzina par genocīdu, bet nesen vairāk nekā 100 Kongresa locekļu Pārstāvju palātas (House of Representatives) Izlūkošanas komitejas (Intelligence Committee) priekšsēdētāja Ādama Šifa (Adam Schiff) vadībā vērsās arī pie prezidenta, aicinot pildīt kampaņas gaitā solīto un atzīt armēņu slaktiņu par genocīdu.

Sagaidāms, ka Baidena rīcība vēl vairāk saasinās ASV attiecības ar NATO sabiedroto Turciju, kas asi reaģē uz šādiem lēmumiem, kādus jau pieņēmušas vairākas valstis, tostarp arī Francija un Krievija.

1915. gada 24. aprīlī toreizējās Osmaņu impērijas varasiestādes apcietināja simtiem armēņu inteliģences pārstāvju, no kuriem daudzi tika nekavējoties nogalināti. Tam sekoja armēņu grautiņi un slaktiņi visā impērijas teritorijā, kā arī pavēle masveidīgi pārvietot armēņus no Mazāzijas cauri tuksnesim uz Mezopotāmiju un Sīriju. Tūkstošiem deportēto armēņu ceļā zaudēja dzīvību slimību, bada, bandītu uzbrukumu un pavadošo karavīru brutālās izturēšanās dēļ.

Saskaņā ar armēņu vēsturnieku aplēsēm Osmaņu impērijā Pirmā pasaules kara gados tika nogalināts aptuveni pusotrs miljons armēņu. Vēsturiskajā Armēnijā, kas atrodas mūsdienu Turcijas ziemeļaustrumos, genocīdā un deportācijās armēņu kopiena tika pilnībā iznīcināta.

Armēnija pieprasa, lai mūsdienu Turcija atzīst notikušo par genocīdu, bet Ankara kategoriski atsakās to darīt, un turpina turēties pie viedokļa, ka armēņu upuru skaits mērāms ap pusmiljonu, nevis pusotru miljonu, kā uzskata Erevāna. Turklāt Turcija apgalvo, ka patiesībā Pirmā pasaules kara laikā, norisinoties cīņai starp Osmaņu un Krievijas impērijām par kontroli pār Anatolijas austrumdaļu, līdz ar simtiem tūkstošiem armēņu gāja bojā tikpat daudz turku.

Tavs komentārs par rakstu: