• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Krišjānis KariņšVisapmierinātākais ar paša sastrādāto, kā parasti, ir amerikāņu puika K.A.Kariņš. Foto: Valsts kanceleja

Budžets pirmajā lasījumā: ja politiķi apmierināti, cilvēkiem gaidāmas problēmas

13. Saeima bez īpašiem strīdiem, drīzāk ar pašapmierinātu rukšķēšanu pirmajā lasījumā ir atbalstījusi valsts 2021. gada budžeta projektu un ar to saistīto likumu grozījumu paketi. Politiķiem tas nozīmē ķeksīti jaunā gada sagaidīšanas grafikā, turpretim sabiedrībai – skarbāku nodokļu iekasēšanu, pārvarot kovidkrīzi.    

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Kopā ar budžeta likumu mūsu deputāteļi grasās pieņemt arī  vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojektu 2021., 2022. un 2023. gadam, kā arī ar budžetu saistītus grozījumus 28 likumos.

Valdošā koalīcija no sava gara darba, atvainojos par izteicienu, čurā karstu, ka kūp! Tas esot konkurētspējas, taisnīguma, sociālo garantiju, cilvēcīgu lēmumu, solidaritātes budžets. Vārdu sakot, valdība un Saeima turpina par mums rūpēties, kaut viņi ar vīnogām aizrītos! Jo kovidpanikas pieredze pietiekami skaidri rāda, kas notiek, ja valdība, kurai, teiksim, mūsu veselība allaž ir bijusi vairāk nekā vienaldzīga, pēkšņi sāk paust par to rūpes.

Tāpēc drūmi ap sirsniņu kļūst, kad politiķi sāk aizgūtnēm runāt par sociālo aizsardzību, kura tak esot vajadzīga visiem, sevišķi tiem, kas nemaz nevēlas būt aizsargāti. Proti, Eiropā vismaz gadus 10 – kopš iepriekšējās krīzes – nostiprinās pārliecība, ka jau pašreizējiem piecdesmitgadniekiem, lai saņemtu kādu nebūt valsts pensiju, nāksies gan savas ausis bez spoguļa ieraudzīt, gan abos elkoņos iekosties ar to, kas no zobiem palicis pāri. Tāpēc milzu rūpes par sociāli neaizsargātajiem pilsoņiem nav nekas cits, kā liekulīgi tekstiņi, kuru aizsegā lokālais isteblišments i paaugstinās nodokļus, i piespiedīs tos maksāt arī tiem, kuriem no šīs maksāšanas, visdrīzāk, nebūs nekāda labuma. Piemēram, rakstniekiem, māksliniekiem un citiem liekēžiem.

Dārgais biedrs Juris Andropovs (Юрий Андропов, 1914-1984) arī diezko necieta inteliģentiņus, kas nejaudā nedz priedi nozāģēt, nedz kārtīgu grāvi izrakt. Acīmredzot lielai daļai 13. Saeimas deputātu aplam patīk šis personāžs un viņa izdomātais piedraudējums нетрудовые доходы, ko latviski vis tik vienkārši nepārtulkosi – bez smaga darba gūti ienākumi, vai?     

Bet sausie skaitļi ir šādi. Konsolidētā valsts budžeta ieņēmumi nākamgad plānoti 9,58 miljardu eiro, bet izdevumi – 10,76 miljardu eiro apmērā. Pamatbudžetā ieņēmumi plānoti 6,68 miljardi eiro, bet izdevumi – 7,84 miljardi eiro. Savukārt speciālajā budžetā ieņēmumi plānoti 3,15 miljardi eiro, bet izdevumi – 3,17 miljardi eiro.

Cik bezkaunīgi ir mūsu siles lopiņi, varat spriest salīdzinājumā: ieņēmumu samazinājums nākamgad plānots 328 miljonu, bet izdevumu palielinājums – 744 miljonu eiro apmērā. Delta – ikurāt 1,072 miljardi. Un kāda gan nozīme, cik liels plānots budžeta deficīts – 1,9, 3,9, vai 4,9% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP) – jebkurā gadījumā nodokļus maksāsim atspērušies, lai 13. Saeima un Krišjāņa Artura Kariņa valdība varētu staigāt smaidā savilktiem šņukuriem. Naudas tak mums ir vairāk kā saprašanas!

Tavs komentārs par rakstu: