• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
KGB metāla žetonsKGB nozīme. Attēls no: svoboda.prg

«Čekisti» un viņu «mednieki» uztraucas: Putins paziņojis, ka atvērs arhīvus

Latvijas PSR Valsts drošības komitejas jeb VDK (Комитет государственной безопасности, КГБ) dokumentu – tā saucami “čekas maisu” – izpētes komisija vērsusies pēc palīdzības pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, uzskatot, ka situācija ar dokumentu izpēti kļūst “traģikomiska”. Komisijas vēstījumā Vējonim teikts: “Divus gadus ieilgusī situācija kļūst traģikomiska. (..) Komisijai ir nopietnas bažas par tās turpmākās sekmīgas darbības iespējamību.” Komisija Vējonim lūdz atbalstu “birokrātisko šķēršļu atrisināšanai”.

Taču jāteic, ka komisijas uztraukumam šoreiz iespējamas pavisam negaidītas “saknes”. Proti, pavisam nesen, aprīļa sākumā Krievijas prezidents Vladimirs Putins (Владимир Путин) paziņoja, ka nolēmis pakāpeniski “atslepenot” lērumu arhīva dokumentu, – un jau parakstījis attiecīgu rīkojumu.

Krievijas centrālā arhīva fondos glabājas ap 500 miljoniem lietu, tostarp arī krietni pilnīgāki Latvijas PSR VDK dokumentu krājumi. Krievijas Federālās arhīvu aģentūras (Федеральное архивное агентство) vadītājs Andrejs Artizovs (Андрей Артизов) ir precizējis, ka atklātībai jau tuvākajā laikā tiks nodotas ap 14 000 federālā arhīva lietu, katra – vairāki simti lappušu, un pakāpeniski slepenības zīmogs tikšot noņemts arī citiem arhīva materiāliem. Svarīgākais ir tas, ka tūlīt pēc “atslepenošanas” dokumenti tiek ievietoti Krievijas arhīva (Росархив) interneta mājas lapā, līdz ar to kļūstot pieejami ikvienam interesentam.

“Cik es saprotu, runa ir par 1930.-1989. gada informāciju. Tur ir, atvainojiet, gan “stukaču”, gan nevainīgi represēto lietas, ar ļoti interesantiem uzvārdiem,” precizē Artizovs.

Un te nu atklājas gan mūsu “čekas maisos” sastopamo personāžu, gan viņu “mednieku” uztraukuma pamats. Pirmajiem ir pamats baiļoties, ka Krievijas varas mašīna viņus bez apelācijas iespējām “izcels gaismā” kopā ar citiem “čekistiem”. Otrajiem jāuztraucas par to, ka apdraudēts viņu ienākumu avots: ja Krievija pamazām publiskos VDK arhīvus, latvisko “maisu” slepenajai pētīšanai un šo pētījumu finansēšanai zudīs jelkāda jēga.

Vārdu sakot, kaimiņvalsts paštaisnais prezidents atkal ir nodarījis gauži dažai labai Latvijas sabiedrības grupai. Bet situācija ar 25 gadus “marinētajiem” “čekas maisiem” patiešām rādās “traģikomiska”.    

8 Komentāri


 1. Armands
  2016-05-01

  - vai tad Putins, kā "čekists uz mūžu", būtu galīgi nojūdzies,- atklāt savu "pārliecība brāļu" sarakstus un vārdus?

 2. MILDA BREIVA
  2016-05-01

  Uztraucas gan čekisti, gan meklētāji, jo vieni un tie paši.

 3. Batons
  2016-05-01

  Tā ir likumsakarība. Visticamāk tie arhīvi vēl marinētos 100 gadu, ja pārgudrais Kangarāts nebūtu uzprasījušies Kremli provocēdami. Būtībā Kremlis šiem tagad rāda tikai spoguli. Brīnos tikai par to ka tas nenotika jau agrāk. Laikam vienreiz līdz brošai piegriezās tās bijušo čekistu zābaklaizītāju rusofobijas lēkmes, lai izkalpotos jaunajiem saimniekiem. Tas vienkārši liecina par šo līdēju politisko tuvredzību, totālu tupumu. Mani šis farss pamatīgi uzjautrina.

 4. Bārda
  2016-05-01

  Jūtot,ka viņa drauģeļi ,,uzmetīs'' un beigas viņam var būt briesmīgas, tad Putins ,,atkožoties'' jau laicīgi (kaktā iedzītas žurkas rīcība) atvērs ar KGB arhīvu un tautas, kuras cieta, ar saviem kangariem galā tiks ātri. Ne velti Finks teica ,ka tautas pārinodarītāji kaukdami nesīs atpakaļ sazakto. Tas būs Putina labākais žests visām cietušajām tautām.

 5. sesks
  2016-05-03

  Izraku i-netu un neradu nopietnu apstiprinājumu šai ziņai. Jā ir tur Putins kaut ko parakstījis, devis rīkojumu atslepenot, bet nekā konkrēta. Tad vēl Krievijas likumdošana nepieļauj atslepenot dokumentus, kuros tiks atklāti privātas personas dati bez šīs personas piekrišanas. Tātad ja arī ko atslepenos, tad tikai jau vecus papīrus, kuru figuranti sen miruši. Tas ir tas ko man izdevās sarakt ar Googli. Tā ka priecāties pāragri, ka mūsu čekas pakalpiņus, kas salīduši pie Siles, tik drīz "izgaismos". Te rodas jautājums kādēļ parādījās šāds raksts. Pieļauju, ka tās visas ir tikai "galma intrigas" bez nopietnām sekām. Putina rīkojums vairāk attiecās uz Ukrainu un banderoviešu "varoņdarbiem" otrajā pasaules karā. Tā pēcatmodas kažokmetēju varza, sīko kgb stukaču armija un visādi citi "pavļiki morozovi" Baltijā Kremli ļoti maz interesē. Žēl gan, bet uz drīzu šo visu varu pakalpiņu atmaskošanu vēl īpaši cerēt nenākas. Tur

 6. infoTOP.lv
  2016-05-06

  Ja Google meklātājā atslēgas vārdus (piemērs: Putin Artizov declassify documents) ievadām latviski vai angliski, tad apstiprinājumu šai ziņai atrast tiešām nav viegli. Tomēr var (http://www.defconwarningsystem.com/phpBB3/viewtopic.php?t=4869 vai http://www.fort-russ.com/2016/04/putin-to-declassify-documents-that-bear.html u.c.). Krieviski ar atslēgas vārdiem, piemēram, путин рассекречены архивы Артизов iegūstam visai daudz saišu uz 4. aprīļa ziņām, no kurām veidots šis materiāls (teiksim, http://www.politonline.ru/interpretation/22885814.html, http://www.aif.ru/society/history/putin_razreshil_rassekretit_arhivnye_dokumenty u.c.). Atliek tikai noteikl, kur ir visa sāls un "atšūt" propagandu.

 7. p_ēteris
  2016-05-07

  Tad atklāsies Dievu izredzēto visas nelietības, jo viņi tieši 90% vadošos tur strādāja!

Tavs komentārs par rakstu: