• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Jānis Sārts pārliecināti runā par hibrīdkaruViens no "hibrīdkara" galvenajiem ideologiem, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts. Foto: Edijs Pālens/LETA

Daļa žurnālistu palīdz varai «kurināt» karu. Līdzēšot stingra cenzūra

Austrumeiropas politikas pētījumu centra (APPC) rīkotais seminārs “NVO un mediju loma hibrīdkarā. Ukrainas pieredze divus gadus pēc Krievijas iebrukuma” Rīgā notika īstos vai iedomātos, bet kara apstākļos. Ne velti viens no svarīgākajiem “secinājumiem”, ko Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (North Atlantic Treaty Organization, NATO), Latvijas un Ukrainas “eksperti” ir publiskojuši, skan šādi:  "Pirms agresorvalsts iebrukuma tam pamatus liek NVO un mediji, kas strādā ar politiskajiem vēstījumiem. Ceļš karam tiek bruģēts, izplatot agresorvalsts uzskatus un nostāju.”

Bargi rūkts, dārgie rūcēji! Apstākļos “pirms agresorvalsts [domājams – nenovēršama] iebrukuma” patiešām ir svarīgi, lai visi “dziedātu kopīgu dziesmu”, bet tie, kas negrib dziedāt kopīgi, lai labāk nevar padziedāt vispār.

Tā kā “eksperti” – gods godam – nav slēpuši, ka “agresors” ir Krievija, tiek izteikts arī tik pat tiešs un taisnprātīgs priekšlikums: lai šai agresijai pretotos, “nepieciešama institūcija žurnālistu darba vērtēšanai”.

Nu, šoreiz gan teksts “norauts” un līdz galam nav pateikts, bet doma tāpat skaidra – nepieciešams atjaunot visaptverošu cenzūru. Pagaidām savs cenzors ir tikai televīzijai (Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome jeb NEPLP), turpretim Kultūras ministrijas (!) paspārnē izveidotā Mediju politikas nodaļa vēl nav īsti ne šis, ne tas.

Lai arī dzīvojot pastāvīga mentālā kara apstākļos, ”eksperti” tomēr ir saglabājuši bērnišķīgu naivumu un tam raksturīgas cerības, ka “no kara ir iespējams izvairīties”. Taču, lai “izvairītos no kara”, medijiem esot “profesionāli” jādara savs darbu, bet nevalstiskajām organizācijām (NVO) – jāmobilizējas. Tādējādi tikšot veidotas “barjeras pret citas valsts [kāpēc šoreiz nav pateikts tieši – Krievijas –? Ej nu un sazini, bet varbūt ar nolūku!] izplatītiem meliem un dezinformāciju”.

Vārdu sakot, InfoTOP.lv pilnīgi piekrīt semināra “ekspertu” secinātajam, ka daļa plašsaziņas līdzekļu (ceram, ka pareizi sapratām “ekspertu” lietotā jēdziena “medijs” nozīmi) patlaban nodarbojas ar kara “kurināšanu” – tie acīmredzami ir plašsaziņas līdzekļi un žurnālisti, kas pārkvalificējušies par propagandistiem un palīdz varai veidot tik ļoti izdevīgo ārējā (Krievija) un iekšējā (ne tikai krievi, bet arī tie tautieši, kas nepakļaujas propagandai) ienaidnieka tēlu.

Tomēr cenzūra gan būs tā kā par traku! Lai arī vienam otram galvā plosās karš, tomēr realitāte vairāk līdzinās miera apstākļiem, kuros cenzūra ir bīstams svešķermenis.

1 Komentāri


 1. brīvais radikālis
  2016-05-07

  Cenzūra nepaglāba PSRS no sabrukšanas.

Tavs komentārs par rakstu: