• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Subjekts ar ķieģeļiem būvētu galvaskausuIdeāls subjekts Krimināllikuma izpratnē. Ilustrējošs attēls no: pietiek.com

Domājiet, ko runājat un rakstāt!

11. maijā ir stājušies spēkā Saeimas nesen pieņemtie “hibrīdkara” grozījumi Krimināllikumā. Sākoties jauno normu piemērošanai, sabiedrība varēs pārliecināties, ir vai – tieši otrādi – nav pamata bažām par to, ka Krimināllikuma grozījumi varētu tikt vērsti pret citādi domājošajiem, bez oficiālas cenzūras ieviešanas ierobežojot vārda un izteiksmes brīvību un dodot valdošajām aprindām iespēju ja ne represēt, tad vismaz baidīt tos, kas paudīs varai netīkamu viedokli.   

Vārdu sakot, dzīvosim – redzēsim. Pagaidām InfoTOP.lv atgādina, kā patlaban izskatās “sagrozītie” Krimināllikuma panti.

80. pants. Pret Latvijas Republiku vērsta darbība

(1) Par darbību, kas vērsta pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Latvijas Republikas Satversmē neparedzētā veidā, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

(2) Par tādu pašu darbību, ja tā izdarīta, lietojot vardarbību, vai ja to izdarījusi organizēta grupa, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

80.1 pants. Apvienošanās organizētā grupā ar mērķi veikt pret Latvijas Republiku vērstu darbību

Par vairāk nekā divu personu apvienošanos organizētā grupā nolūkā vērsties pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Latvijas Republikas Satversmē neparedzētā veidā – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

81. pants. Pret Latvijas Republiku vērsts aicinājums

Par publisku aicinājumu vērsties pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Latvijas Republikas Satversmē neparedzētā veidā vai par šādu aicinājumu saturoša materiāla izplatīšanu – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Likums papildināts ar 81.1 pantu šādā redakcijā:

81.1 pants. Palīdzība ārvalstij pret Latvijas Republiku vērstā darbībā

Par darbību nolūkā palīdzēt ārvalstij vai ārvalsts organizācijai vērsties pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu, valsts iekārtu vai valsts drošību – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Pārskatīta arī KL redakcija, kas paredz atbildību par spiegošanu, 85. pantu izsakot šādā redakcijā:

85. pants. Spiegošana

(1) Par neizpaužamu ziņu nelikumīgu vākšanu nolūkā tās nodot vai to nodošanu ārvalstij vai ārvalsts organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību vai par citu ziņu nelikumīgu vākšanu vai nodošanu ārvalsts izlūkdienestam tā uzdevumā tieši vai ar citas personas starpniecību – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

(2) Par valsts noslēpuma nelikumīgu vākšanu vai nodošanu ārvalstij vai ārvalsts organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divdesmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Kādus draudus slēpj šie panti, InfoTOP.lv jau ir analizējis šeit.

Drīzumā šiem pantiem pievienosies īpašu sašutumu izraisījušais 95.1. pants, kura pieņemšanu pēc plaši paustiem protestiem politiķi ir atlikuši “uz vēlāku laiku”.

Tavs komentārs par rakstu: