• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Maciņš un tajā lūroša vebkameraTāds pēc EK ieceres būs nākotnes mehānisms "terorisma apkarošanā" Foto: Dreamtime

ES turpina programmu pilsoņu finansiālajā «izspiegošanā»

Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar vērienīgu normatīvo aktu priekšlikumu kopumu, kura mērķis kātrējo reizi ir padarīt bargākus Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm saistošos noteikumus par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Par spīti tam, ka naudas kustība ES banku sektorā jau patlaban tiek bremzēta, bet banku klienti – it sevišķi, ja tie nav ES pilsoņi vai ES valstīs reģistrēti uzņēmumi – pa laikam saskaras ar neskaidri formulētiem atteikumiem veikt maksājumus vai pat aizdomīgu (lasiet – pēc ne vienmēr skaidriem kritērijiem par tādu atzītu) naudas summu iesaldēšanu vai pazušanu, EK turpina kursu uz naudas aprites apgrūtināšanu, konsekventi turoties pie principa labāk simtreiz konfiscēsim nepamatoti nekā vienreiz nekonfioscēsim pamatoti.

Šoreiz EK cenšas maksimāli apgrūtināt nevis banku maksājumus, bet gan skaidras naudas un kriptovalūtu apriti.     

Liela apjoma skaidras naudas maksājumi esot “viegls veids, kā noziedznieki var legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus”, spriež eirokomisāri, tostarp mūsējais, Valdis Dombrovskis. Tāpēc EK rosina noteikt ES mēroga ierobežojumu lieliem skaidras naudas maksājumie. Robeža starp lieliem un maziem varētu būt 10 000 eiro. Paredzēts aizliegt arī anonīmu kriptoaktīvu maku izsniegšanu.

Lai to visu dabūtu gatavu, EK piedāvā izveidot jaunu ES aģentūru, kas nodarbotos ar “naudas atmazgāšanas” apkarošanu.

Bez šaubām, viss tas tiek pasniegts liekulīgā mērcē: EK pildot savu apņemšanos “aizsargāt ES iedzīvotājus un ES finanšu sistēmu”. No kā? No pašiem ES pilsoņiem un liekas naudas? Par to nekas runāts netiek. Tā vietā kārtējā tukšvārdības deva: tosinātie pasākumi ievērojami uzlabošot “regulējumu saistībā ar tehnoloģisko jauninājumu radītajiem izaicinājumiem” – tostarp virtuālajām valūtām, integrētākām finanšu plūsmām vienotajā tirgū (ej un sazionu, kas ar to domāts!) un, protams, visuresošo “teroristu organizāciju globālo raksturu”.

Būtībā sanāk, ka EK grasās sist savējos, cerībā, ka svešie nobīsies. Nekas jauns tas nav, pasaules vēsturē gadījumu, kad cilvēkiem vienkārši tiek atņemta nauda, ir čum kvadrātā – sākot ar dažādām naudas reformām, un beidzot ar cīņu pret nepareizu naudu.

Atcerēsimies, kas visus šos gadījumus vieno: lielākais cietējs allaž izrādās vienkāršais pilsonis, kurš nekad nemūžam nav atbalstījis nevienu teroristu vai pat sīko huligānu, toties brīdī, kad viņam bargā balsī tiek uzdots jautājums no kurienes tev šī nauda? – apjūk un sāk minstināties, jo cilvēka atmiņai, redziet, piemīt trūkumi, ko valsts – šajā gadījumā ES – pacentīsies izmantot savā labā, vēršot to pret godīgo, bet aizmāršīgo pilsoni.    

Vārdu sakot, ar EK labajiem nodomiem pilnīgi noteikti tiek bruģēts ceļš uz pilsoņu maciņu tukšošanu. Paredzēts, ka šī procedūra tiks nostiprināta jau 2024. gadā. Pilnīgi iespējams, ka pēc tās ieviešanas jūs vairs nevarēsiet iztērēt ne 100 eiro, lai tas nekļūtu zināms Eiropas Komisijai, tās tecerētajai naudas atmazgāšanas/aprites aģentūrai un Valsts ieņēmumu dienestam.

Digitālais eiro ceļu pie mums jau ir sācis (lasiet šeit), un virtuālajā telpā šāda kontrole ir vienkāršāka par vienkāršu.

Tavs komentārs par rakstu: