• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Mazs kombains novāc labību To, vai graudus atmaksājās sēt, zemnieks redzēs tikai rudenī. Foto: Scanpix

Graudi, olas, maize – cenas aug, bet latvju zemnieks paliek bešā

Zemkopjiem šis gads ir smags un nepateicīgs. Par kartupeļu audzētāju nedienām jau rakstīju. Neko vieglākas dienas negaida arī tos, kas izvēlējušies audzēt labību. Graudu cenas ir atkarīgas no pasaules tirgus un savu lēcienu  piedzīvojušas pavasarī, bet šobrīd tās esot nostabilizējušās nedaudz virs pagājušā gada līmeņa.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Un te nu atkal iestājas domino efekts: graudu ražošanas izmaksas automātiski ietekmē gaļas, piena, olu cenas un visu pārējo no graudiem atkarīgo ražošanu, tostarp lopkopību un putnkopību. Faktiski  runa ir par jebkuru dabiski audzētu pārtiku.

No lielveikaliem sapratni gaidīt diezin vai būtu gudri, tiem savas ķibeles: arī mazumtirdzniecība jau pusotru gadu svārstās kaut kur starp maksimāliem kovidzaudējumiem un minimālu kovidpeļņu. Tāpēc nebūtu loģiski cerēt, ka tirgotāji palīdzēs zemniekiem noturēt cenas patērētājiem tīkamā līmenī. Vienkāršāk sakot, cenas augs visam – maizei, olām, gaļai, pienam...

Turklāt nelielo graudu iepirkuma cenu kāpumu Latvijas zemnieki pagaidām nav jutuši, jo šī kultūra tiek novākta un pārdota rudenī, kad, var izrādīties, cenas būs kritušas. Bet tie zemnieki, kas pārdošanas līgumus jau ir noslēguši, saskarsies ar energoresursu un degvielas cenu kāpumu, kas varētu apēst daļu no cerētajiem ienākumiem.

Graudaugu ražas novākšana Ziemeļu puslodē ir tik tikko sākusies, un Latvijas zemniekiem ar vienu aci nākas skatīties aiz robežām.  Krievija jau ir paziņojusi, ka tās labības raža varētu būt mazliet labāka nekā pērn, tomēr jārēķinās ar to, ka Eirāzijas Ekonomiskajā savienībā (Евразийский экономический союз) tā gaidāma zemāka nekā parasti (šeit).    

Toties ASV prognozē, ka amerikāņu kviešu audzētāji šogad varētu iegūt par aptuveni 10% vairāk produkcijas nekā parasti. Labu ražu gaida arī Vācijas un Francijas lauksaimnieki. Tas gandrīz nenovēršami nozīmē graudu cenu kritumu, kas turklāt var izrādīties visai krass.

Latvijas zemniekiem tā ir bēdīga ziņa – sevišķi tiem, kuru lauki lielajā karstumā ir izkaltuši (dažviet lietus nav bijis kopš Jāņiem vai pat ilgāk). Lielākās bažas ir par kviešiem, kuri šādā gaisa temperatūrā sakalst, nepaspējuši nogatavoties.

Bet pasauli Latvijas zemkopju problēmas neinteresē – cenas jebkurā gadījumā noteiks lielie ražotāji.

Tavs komentārs par rakstu: