• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jānis LangeJānis Lange līdz šim ir bijis pieticīgs, un arī turpinās būt pieticīgs. Publicitātes foto: LVC

Jāņa Langes šķietamais «daunšiftings» no 8674 uz 4876 eiro mēnesī

SIA “Latvijas valsts ceļi” (LVC) valdes priekšsēdētājs, partijas “Vienotība” biedrs Jānis Lange pēc kļūšanas par Rīgas izpilddirektoru papildus 2438 eiro lielajai izpilddirektora algai saņems arī tikpat lielu piemaksu, ir atklājis Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

Dzintars Zaļūksnis

Te nu laiks konstatēt, ka Rīgas pilsētas izpilddirektors pašlaik ir daudz vairāk dekoratīva figūra nevis reālas varas nesējs. Taču aizmirsīsim jautājumu, kāpēc tad viņa būtu jāmaksā gandrīz 5000 eiro (2438x2=4876) mēnesī.

Pirmkārt, mums uz šo jautājumu neviens neatbildēs. Otrkārt, ir precedents: Valsts prezidents taču arī tāds lupatlellis vien ir, bet saņem 5960 eiro “uz papīra” plus kaudzi bonusu līdz mūža galam. Kāpēc lai pilsētas izpilddirektors būtu nabagāks?

Taču mani daudz vairāk interesē jautājums, kāpēc diženās partijas “Vienotība” biedrs Lange pēkšņi ir izlēmis veikt tādu kritienu uz leju finansiālā komforta ziņā jeb, kā moderni pieņemts teikt, daunšiftingu (no angļu down-shifting)? Pat ar Staķa un viņa komandas labvēlību Langem būs garantēti tikai 4876 eiro mēnesī (pirms nodokļu nomaksas). Prēmijas pilsētas izpilddirektoram diezin vai maksās katru mēnesi, tāpēc lejupslīde it kā ir acīmredzama: 2020. gadā Langes oficiālie ienākumi bija vidēji 8674 eiro mēnesī. Par rosīšanos “Latvijas Dzelzceļa” (LDz) padomē viņš pērn saņēmis saņēmis 29 448 eiro (2454 eiro mēnesī), bet kā SIA “Latvijas valsts ceļi” valdes priekšsēdētājs – 74 644 eiro.

No LVC Langem nāksies šķirties. Turpretim kā Rīgas pilsētas izpilddirektors viņš varēšot saglabāt savu amatu LDz padomē, ja šādu amatu apvienošanu atļaus gan Rīgas dome, gan Satiksmes ministrija (vai jūs par šādu atļauju šaubāties?). “Tas ir iespējams, ja viņš ir padomes loceklis, jo padome parasti sanāk ne biežāk kā reizi mēnesī, ja nav vajadzības sanākt biežāk, līdz ar to tie ir apvienojami amati,” naivi kā zīdainis pauž Rīgas mērs, nejauši atklājot, cik “daudz” jāstrādā savējiem amatos, kur maksā gandrīz 3000 eiro mēnesī.

Saglabājot LDz piemaksu, Langes daunšiftings vairs neliekas tik galvu reibinošs. Plus prēmijas, plus vēl šādi tādi bonusi – un, skat, no komforta zaudēšanas vairs nav ne smakas. Tieši otrādi. Kļūst skaidrs, kura no abām dekorācijām – Valsts prezidents vai galvaspilsētas izpilddirektors – nodokļu maksātājiem būs lielāka nasta. Nu, īsti bezspēļu nabadziņi ar “ne pārāk motivējošu” (Staķa formulējums) atalgojumu! Tīrs pārspīlējums būtu tādus nodēvēt par jauno nomenklatūru.

Tavs komentārs par rakstu: