• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Andris Šķēle tribīnēAndris Šķēle sen jau atstājis politisko balagānu, bet viņa idejas dzīvo un uzvar! Foto no: pietiek.com

«Labiešu» radošā fantāzija jeb GMI neviens nav nopelnījis!

Lai arī Satversmes tiesa (ST) ir nospriedusi – un tās spriedums, kā zināms, ir galīgs un nav pārsūdzams –, ka pašlaik valstī noteiktais garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmenis (no šā gada 1. janvāra tas ir 64 eiro mēnesī) neatbilst Latvijas pamatlikumam, 13. Saeimas un tās radījuma – Krišjāņa Artura Kariņa blices – līdzšinējā darbošanās noslāpē it kā loģisko prieku par šķietami taisnīgo iznākumu.

Dzintars Zaļūksnis

Vispirms īpaša atruna tiem, kas uzskata, ka katram pašam jārūpējas par sevi, valstij nav jānodarbojas ar labdarību un tiem, kam nav naudas, vienkārši jāiet strādāt. Jums ir tiesības tā uzskatīt, tātad pieņemt, ka valsts ir SIA, kā to mācīja Latvijas politikas klasiķis, dižais skolotājs Andris Šķēle.

Šis rakstiņš ir paredzēts tiem, kas nav aizmirsuši, ka valstij ir arī savas sociālās funkcijas – patiesībā tieši to dēļ ar nodokļu starpniecību tiek pārdalīti ienākumi, stimulēta dzimstība, stiprinātas ģimenes un, vienkārši sakot, nodrošināta izdzīvošana tiem, kas par sevi nespēj parūpēties – mazuļiem, senioriem, invalīdiem, slimniekiem. Vārdu sakot, ja jums joprojām ir nepārvarama vēlēšanās salīdzināt valsti ar uzņēmumu, uzdodiet sev nebūt ne retorisku jautājumu: kurš uzņēmums pieņems darbā zīdaini vai deviņdesmitgadīgu sirmgalvi? Valsts ir spiesta “pieņemt darbā” visus savus pilsoņus. Un GMI ir minimālās algas analogs.

Skaidrs, ka tie, kas saņem šo algu, to nav nopelnījuši ekonomiskā nozīmē. Taču sabiedrības civilizācijas pakāpi nosaka nevis tas, cik labi dzīvo spēcīgākie, bet gan tas, kā dzīvo vājākie. Ar 64 eiro mēnesī (jeb mazliet vairāk nekā diviem eiro dienā) izdzīvot teorētiski ir iespējams. Ar noteikumu, ka lauvas tiesu ikdienas izdevumu par mājokli uzņemas kāds cits.   

Līdzīgi apsvērumi ir vadījuši attiecīgā pieteikuma iesniedzēju – tiesībsargu Juri Jansonu, kurš tā arī norādīja: GMI pabalsts ir pārāk mazs, lai nodrošinātu pārtiku, mājokli un citas pamatvajadzības. Tieši tā! – un jāņem vērā arī tas, ka GMI ir teorētisks, abstrakts lielums: tas nenozīmē, ka cilvēkam pienākas tieši 64 eiro pabalsts. Tas nozīmē, ka cilvēkam pienākas starpība starp viņa faktiskajiem (pierādāmajiem) ienākumiem un 64 eiro. Respektīvi, visiem ienākumiem kopā ar pabalstu ir jāsasniedz šis minimālais ienākumu līmenis. Skaidrs, ka šāda summa pat naturālās saimniecības apstākļos nevar nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi.

Vārdu sakot, ST ir nolēmusi, ka apstrīdētā norma zaudē spēku no 2021. gada 1. janvāra –, lai dotu Saeimai un valdībai laiku pieņemt jaunu tiesisko regulējumu.

Kāds tas būs (un vai būs vispār), to mēs vēl redzēsim. Bet, cik aši un bez politiskām sekām iespējams pārkāpt pašu pieņemtus likumus, labieši jau parādīja, kad pieņēma valsts šā gada budžetu, vienlaikus ignorējot un pēc tam atceļot pavisam svaigās Veselības aprūpes finansēšanas likuma normas, kas attiecās uz algu paaugstināšanu medicīnas darbiniekiem. Bija likums – un nav likuma, kaut arī neviens nav papūlējies to atcelt arī formāli!

Tā ka 13. Saeimas kakulāčiem un K.A.Kariņa blicei pieredze šādiem gadījumiem ir. Tāpēc pat ST itin konkrētie formulējumi par to, ka “likumdevējs nav izlēmis būtiskākos ar GMI noteikšanu saistītos jautājumus – nav noteikts, kādiem mērķiem maksā šo pabalstu, un nav arī precīzas aprēķināšanas metodes”, patiesībā neko lielu nenozīmē. Jo, kā norāda ST, “GMI līmenis noteikts nevis ar kādu metodoloģisko pamatojumu, bet gan saskaņā ar pašvaldību un valdības politisko vienošanos, veidojot valsts budžetu”. To pašvaldību, ar kurām kaut vai teorētiski bija šī “politiskā vienošanās”, pēc jaunā Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma stāšanās spēkā arī vairs nav. 

Tātad arī nekāda GMI vairs nav, pat ne to, atvainojiet, 64 eiro mēnesī! Un labiešiem pašlaik ir pilnīgi brīvas rokas, lai iedarbinātu savu radošo fantāziju.

1 Komentāri


 1. Antra
  2020-06-25

  Šie nekauņas 30 gadus nav interesējušies kā dzīvo cilvēki,Tautieši parādu jūgos, Tiesu izpildītāji miljonāri.

Tavs komentārs par rakstu: