• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jaunieši uz ielas maskāsDaļai cilvēku maskas jau ir "pieaugušas pie sejas". Foto: iStock

Latvieši ver vaļā tirdzniecības centrus, vācieši gatavi nēsāt maskas vienmēr

Valdība visžēlīgi ir atļāvusi atjaunot lielo tirdzniecības centru darbību. Šis lēmums stāsies spēkā pēc tā publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”. Interesanti, ka valdība to saista cita starpā ar gaisa kvalitāti, tādejādi vēlreiz netieši atzīstot, ka “Covid-19” pilienveida izplatīšanās hipotēzē balstītie profilakses pasākumi (maskas, 2 metri) varētu būt ja ne aplami, tad mazefektīvi (šeit).    

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Taču oficiāli šī alošanās atzīta netiek, jo tad būtu jāpārskata visi līdzšinējie ierobežojumi, atzīstot, ka vairāk nekā gadu cilvēki un uzņēmumi ir mocīti pilnīgi bezjēdzīgi.

Tātad Ministru kabinets ir atbalstījis Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu atjaunot lielo tirdzniecības centru darbību, ieviešot “drošas tirdzniecības modeli”.

Valdības pieņemtie grozījumi noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi “Covid-19” infekcijas izplatības ierobežošanai” (šeit) paredz, ka tiks atcelti tirdzniecības vietu darbības ierobežojumi tirdzniecības centros, kuru kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir virs 7000 kvadrātmetru. EM lēmumu atcelt ierobežojumus lielajiem tirdzniecības centriem pamatoja ne tikai ar “epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos”, bet uz Būvniecības valsts kontroles biroja veiktās izpētes laikā secināto – NB!par augsto gaisa kvalitāti lielajos tirdzniecības centros, kā arī ierobežojumu atcelšanas pozitīvo ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi un vienlīdzīgas konkurences situācijas nodrošināšanu tirdzniecībā.

Tāpat no noteikumiem svītrota prasība par tirdzniecības dalībnieku skaita ierobežojumu ielu tirdzniecības organizēšanas vietā. Turpmāk pašvaldības domei būs tiesības ielu tirdzniecības jomā noteikt maksimāli pieļaujamo tirdzniecības dalībnieku skaitu ielu tirdzniecības organizēšanas vietā pašvaldības administratīvajā teritorijā. Vienlaikus, lai izvairītos no “Covid-19” izplatības riskiem attiecībā uz tādām ielu tirdzniecības organizēšanas vietām, kur tiek izveidotas noslēgta tipa tirdzniecības vietas jeb teltis, kurās pulcējas būtisks skaits apmeklētāju un tiek radīts drūzmēšanās risks un – NB!nepietiekama svaiga gaisa plūsma, tirdzniecības dalībnieki aicināti nodrošināt, lai slēgtas sienas laukums veido ne vairāk kā 50-75% no kopējā tirdzniecības vietas sānu sienu slēgtā laukuma, lai tādējādi nodrošinātu atbilstošu vēdināšanu.

Visbeidzot, lai arī valdība faktiski ir atzinusi svaiga gaisa un vēdināšanas lomu kovidprofilaksē, cirks ar sejas maskām turpināsies. Kāpēc tā? Iespējams, to var izskaidrot ar Vācijā veiktu pētījumu (šeit): pandēmijas laikā gandrīz puse (44,7%) cilvēku sev ir iedvesuši, cik pozitīvs efekts ir sejas maskām, un arī pēckovida pasaulē (ja tāda pienāks) labprātīgi turpinās tās nēsāt. Manuprāt, ir par ko padomāt.  

Tavs komentārs par rakstu: