• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Zīmējums par kastāmVaišju ķermeņa šķidrumi nāks par labu zemcilvēkiem. Zīmējums no: blog.ipleaders.in

Latvija, 21. gadsimts. Modernās kastu sabiedrības sākums

Senajā Indijā darbojās tā saucamie Manu likumi. Viena no to izpausmēm ir kastu sabiedrība. Vienkāršoti izsakoties: kur tu esi piedzimis, tur arī dzīvo – vai kā bramins pilī, vai kā nepieskaramais dubļos. Latvijas labiešu iecerētais kastu sabiedrības modelis, protams, ir humānāks un nav tik kategorisks.   

Dzintars Zaļūksnis

Proti, sociālā mobilitāte nav izslēgta, augstākā kastā mūsdienu Latvijas nepieskaramie var pārcelties – gan ne augstāk par modernajām vaišjām*, un tomēr... Vienīgais nosacījums – pakļauties kovidvakcinēšanai, kura, bez šaubām, tiek deklarēta kā brīvprātīga, tomēr ir un paliek jaunās sociālās stratifikācijas pamatā.

Globālie labieši vairs īpaši neuztraucas nedz par to, ka šī sistēma pārāk skaidri apliecina “Covid-19” sociālo – nevis medicīnisko – raksturu, nedz par to, ka vakcīnas (un pēc tam regulāra revakcinēšana –, jo, izjaucot dabisko imūnsistēmu, cilvēks neglābjami būs atkarīgs no nākamās devas) ir paredzētas nevis pret slimību, bet gan pret sociālajiem ierobežojumiem, kurus visas pasaules politiskās elites ir lielākā vai mazākā mērā ieviesušas saviem ganāmpulkiem, pamatojot ar tīri aritmētiskiem argumentiem. Kāpēc aritmētiskiem? Tāpēc ka matemātika lielākajai daļai godātās publikas bija nemīlams mācību priekšmets, un diezin vai cilvēki sāks pārbaudīt politikāņu piedāvāto kovidaprēķinu korektumu. Bet tajos dīvainajos tipos (sazvērestību teorētiķos folijas cepurītēs), kas tomēr atļausies pārbaudīt un apšaubīt, lielākā daļa sabiedrības vienkārši neklausīsies, jo nesapratīs un negribēs saprast.

Tāpēc Latvijas valdība bez jebkādas šaubīšanās un bažām var no 15. jūnija ieviest digitālos kovidsertifikātus, kas esot vajadzīgi, lai “varētu atļaut izmantot izņēmumus no epidemioloģiskās drošības pasākumiem personām, kuras ir vakcinētas pret “Covid-19” infekciju, to pārslimojušas vai kurām veiktie “Covid-19” testi ir negatīvi”. Šādas personas saņems sertifikātus, kas apliecinās attiecīgo faktu. Un līdz ar to arī piederību augstākai – potēto – kastai. Jautājumu, cik lielā mērā tas viss atbilst/neatbilst tradicionālajai cilvēktiesību izpratnei, globālie politikāņi ir atstājuši karājamies gaisā –, līdz tas tur sapūs un izirs pīšļos.

Plānots, ka personai, uzrādot minēto “Covid-19” sertifikātu, būs jāuzrāda arī personu apliecinošs dokuments.

Tātad sākumā sertifikāts vēl neaizstās personas identifikācijas dokumentus, bet būs spēkā, uzrādot to kopā ar pasi vai eID karti. Tomēr domāju, ka publikas apzinīgākā daļa jau drīz pieprasīs ērtības labad kā galveno dokumentu atstāt vienu – kovidsertifikātu, protams. Variet trīsreiz minēt, vai valdība šoreiz ieklausīsies sabiedrības pieprasījumā...

Vēl pirms Saeimas galīgā lēmuma Ministru kabinets 27. maijā ir akceptējis kovidsertifikāta ieviešanai nepieciešamās izmaiņas valdības noteikumos. Pagaidām to varēs izsniegt arī ārstniecības iestāde papīra formātā. Vakcinācijas faktu varēs pārbaudīt pēc datu ievades E-veselībā un ViVaT sistēmā. 1. jūnijā pabeigšot izstrādāt mobilo lietotni, un līdz 15. jūnijam tā darbošoties testa režīmā. Eiropas Savienībai (ES) kopumā kovidsertifikātam jābūt gatavam 1. jūlijā. Tātad Latvijai būs vēl divas nedēļas kastu testēšanai.

Kādas privilēģijas baudīs jaunizceptie vaišjas? Ministru kabinets ir grozījis šobrīd valsts galveno likumu, kurš aizstāj Satversmi – Noteikumus Nr 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” (šeit). Tagad tajos paredzēts, ka visi individuālo pakalpojumu sniedzēji, kuru darbība ir ierobežota, no 1. jūnija varēs atsākt darbu, ja būs vakcinēti vai pārslimojuši “Covid-19”. Līdz ar to no 1. jūnija varētu atsākt darbu vaišjas (potētie un izslimojušie, taču otrajiem ir derīguma termiņš – pusgads), kuri šiverē skaistumkopšanas un citās nozarēs, kas saistītas ar labsajūtu un izklaidi.

No 15. jūnija potēto kastai tiks ieviestas plašākas privilēģijas – tās pārstāvji varēs piedalīties publiskos pasākumos, apmeklēt kafejnīcas, kino un teātra izrādes, koncertus, klubus un saņemt citus līdzīgus pakalpojumus, nelietojot sejas maskas un neievērojot divu metru distanci. Vaišjas varēs arī apmeklēt sporta klubus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības.

Tas nekas, ka nav drošu datu par potēto cilvēku [ne]infekciozitāti – galvenais ir potēšanās rituāls nevis faktiskais stāvoklis!

Un! Lai šādus pakalpojumus sniegtu, arī visu kultūrvietu darbiniekiem būs jābūt vakcinētiem vai vīrusu pārslimojušiem. Pasākumu organizatoriem būs jānodrošina kontrole, lai tajos neielaistu apmeklētājus, kas neatbilst minētajām prasībām, jeb, vienkāršāk sakot, nepieskaramos, kuri jau ar savu ēnu vien var apgānīt pilnvērtīgākos kastu pārstāvjus.  

Jā, paldies valdībai, kura ir atlikusi bērnu sadalīšanu kastās, jo bērnus Latvijā pagaidām nevar vakcinēt pret drausmīgi šausmīgo kovidu. Bet neuztraucieties, apzinīgie pilsoņi, risinājums būs! Sākotnēji tika piedāvāts, ka bērni varēs piedalīties šādos pasākumos, ja tiem būs negatīvi “Covid-19” testi. Taču pret to iebilda vairāki ministri, tādēļ normas, kas attiecas uz bērnu testēšanu, tika nolemts izņemt no grozījumiem un izlemt nākamajās valdības sēdēs. Nešaubos, ka faktiska ģimeņu sašķelšana valdībai nebūs šķērslis, lai cīnītos pret kovidu. Gaidīsim kastu ieviešanas nākamo raundu.

* Vaišjas – trešā (otrā zemākā) kastu grupa (varna) tradicionālajā Indijas sabiedrībā. Tajā ietilpst tirgotāji, naudas mijēji un zemnieki.

4 Komentāri


 1. mru
  2021-05-28

  Daintars Zaļūksnis

 2. pilsonis
  2021-05-29

  Tādā veidā tiek selekcionēts jauna veida cilvēks-tāds, kurš komforta dēl gatavs uz visu. Iesākumā pote, pēc tam viss pārējais.

  • paulis
   2021-05-29

   SAKUMA pote, pec tam atvieglojumi lai papriecajas kamer vel dzivs

Tavs komentārs par rakstu: