• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vīrs rok zemi, sieva skatāsLauki pirmām kārtām ir nevis dīka gulšnāšana ziedu pļavās, bet gan nerimtīgs darbs. Foto: latgola.permakultura.lv

«Lauku dzīvesveids» ikvienam – no jūlija līdz oktobrim

Lai sajustu Latvijas laukus, dabu un kultūru, tiktos ar vietējiem iedzīvotājiem dažādos Latvijas reģionos un darbošanos, ir izstrādāts piedāvājums “Lauku dzīvesveids”, kas ļauj tūristiem iepazīt mūsdienu dzīvi un cilvēkus laukos, iepazīstot arī jaunus ceļojuma galamērķus – mazpilsētas, ciemus, pagastus – katru ar savu lauku dzīvesveida identitāti.

Asnāte Ziemele, Latvijas Lauku tūrisma asociācijas Lauku ceļotājs prezidente

Kas ir «Lauku dzīvesveida» piedāvājums?

Tas ir stāsts par dzīves stilu, kas maina ierastos priekšstatus par laukiem, tas rāda lauku vidi, kur apvienojas tradicionālās un mūsdienu vērtības. Viesiem ir iespēja iepazīt dzīvi mazpilsētās, lauku saimniecībās un uzņēmumos kopā ar vietējo cilvēku, vērojot ikdienas norises vai iesaistoties tajās, piemēram, dārza veidošana un kopšana, mūsdienu dizaina amatniecība, veselīga pārtika, inovatīvu produktu ražošana, arhitektūra un vide, zaļais dzīvesveids un daudz citu patiesu vērtību.

Mājas lapā ir apkopotas saimniecības, kas piedāvā “Lauku dzīvesveida” pieredzi apmeklētājiem Latvijā un Igaunijā. Programmas aprakstā ietverta informācija par ceļojuma galamērķi – tuvāko šarmanto pilsētiņu, ciematu vai pagastu, informācija, kur saimniecība atrodas, iepazīstina ar saimnieku ģimeni, uzņēmuma izveides vēsturi, piedāvātā programma aprakstīta darbībās. Noteikti ir nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās, jo ne visas saimniecības ir tūrisma saimniecības un to pamatnodarbošanās ir ražošana vai cita nodarbe. Tāpēc parasti apmeklētājiem tiek noteikts īpašs laiks un/vai diena, kad tos saimniecība var uzņemt.

“Lauku dzīvesveida” piedāvājumu veido ne tikai lauku saimniecības, bet arī dažādu pasākumu apmeklēšana, kas ļauj satikt vietējos iedzīvotājus un izjust dzīvi laukos, iegādājoties vietējos amatniecības un pārtikas ražojumus dažādos tirdziņos, kopīgi svinot gadskārtu vai ražas svētkus ar īpašām tradīcijām, dziesmām, dejām un svētku ēdieniem.

Nu jau par tradīciju kļuvušas “Mājas kafejnīcu dienas”, kur apmeklētājiem ļauj nobaudīt vietējos, īpašos ēdienus, kurus cilvēki dažādos novados pasniedz uz saviem ģimenes svētku galdiem.

Šobrīd kopā ar projekta partneriem veidojam piedāvājumu ne tikai Latvijā un Igaunijā, bet arī nelielos reģionos Somijā un Zviedrijā, jo interese pēc “citāda tūrisma” – apjomos neliela, sirsnīga un īsta – visā pasaulē pieaug, īpaši pēc pandēmijas. Un mūsu reģions ir sevišķi pievilcīgs.

Kopējā ceļojumu rokasgrāmata ar piedāvājumiem 4 valstīs būs pieejama jau šajā rudenī – japāņu, angļu un vācu valodās. Kā arī mājas lapā.  

«Mājas kafejnīcu dienas» visā Latvijā – no jūlija līdz oktobrim

Šogad no jūlija līdz oktobrim dažādās vietās Latvijā – kopā 32 reģionos – notiek “Mājas kafejnīcu dienas”, kad novadi, pagasti, pilsētas un ciemi aicina apmeklētājus izbaudīt vietējo kulināro piedāvājumu, iepazīstot arī to vietējo lauku dzīvesveidu, tradīcijas un kultūru. Šajās dienās savas durvis ikvienam apmeklētājam ver gan esoši ēdināšanas uzņēmumi – kafejnīcas, restorāni, krodziņi, viesu mājas –, gan saimniecības un vietējie iedzīvotāji, kas ikdienā nenodarbojas ar ēdināšanu vai viesu uzņemšanu, bet šajā dienā pārvēršas par kafejnīcām – atver savas mājas un sētas, lai cienātu viesus ar sava novada vai ģimenes īpašajiem ēdieniem. Vairāk informācija par “Mājas kafejnīcu dienu” reģioniem, datumiem un piedāvājumiem šeit

“Mājas kafejnīcu dienu” ideja ir aizgūta no Igaunijas, kur šāds pasākums notiek jau vairākus gadus un dažādos reģionos, un šis gads nav izņēmums. Ar “Mājas kafejnīcu dienu” piedāvājumiem Igaunijā ir iespējams iepazīties šeit

Tavs komentārs par rakstu: