• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Klepojošs cilvēks ar vīrusiemJo kovids neizplatās ar pilieniem, tas nevar saglabāties uz virsmām, bet 2 metri ir mīts. Attēls: Shutterstock

Masku un 2 metru vietā – atvērti logi un prāti

Lielbritānijas izlūkdienests uzskata par ticamu versiju par to, ka “Covid-19pandēmiju ir izraisījusi koronavīrusa noplūde Uhaņas virusoloģijas institūtā Ķīnā. Atsaucoties uz avotiem Apvienotās Karalistes specdienestos, to ziņo laikraksts “The Sunday Times”. Laikraksta secinājumus apstiprina arī zinātnieki.

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

Laikraksts atgādina: sākumā Rietumvalstu izlūkdienesti – tostarp britu MI-6 – uzskatīja, ka versija par koronavīrusa laboratorisko izcelsmi ir mazticama. Tomēr tagad, kā laikrakstam pauduši nenosaukti avoti, šī pozīcija ir pārskatīta, un versija par mākslīgo koronavīrusu jau tiek uzskatīta par ticamu.

Turklāt “The Sunday Times” avots amerikāņu izlūkdienestā pauž bažas, ka gadījumā, ja visu pasauli piemeklējušās infekcijas iemesls netiks atrasts, kaut kas tāds “var notikt atkal”. “The Sunday Times” vērš uzmanību uz to, ka tiem zinātniekiem, kas ir centušies aizstāvēt versiju par vīrusa laboratorisko izcelsmi, līdz šim nav dota tribīne, un viņu materiālus ir atteikušies publicēt arī zinātniskie žurnāli.

Cits britu laikraksts, “Daily Mail” ir publicējis materiālu, kurā teikts, ka norvēģu virusologs Birgers Sērensens (Birger Sørensen) un Londonas Sv.Džordža universitātes (St George's University) profesors Enguss Dalglišs (Angus Dalgleish) grasās publiskot papildinātu versiju savam darbam, kurā viņi jau pirms vairāk nekā gada apgalvoja, ka vīrusam ir mākslīga izcelsme.

Kā norāda profesors Dalglišs, tolaik šo materiālu publicēt atteicās gandrīz visi lielākie zinātniskie periodiskie izdevumi, britu žurnālu “Nature” ieskaitot. Galu galā tas tika publicēts 2020. gada otrajā kvartālā Kembridžas universitātes (University of Cambridge) rakstu krājumā “QRB Discovery”, turklāt ar noteikumu, ka publikācijas pamattēma tiek mainīta (“Taiwan News” publikācija ar atsauci uz šo materiālu šeit).     

2020. gada publikācijā Sērensens un Dalglišs norāda, ka kopš tā atklāšanas vīruss praktiski neesot mutējis (šobrīd ir novērota mutācija, taču ļoti gausa), secinot: laboratorijā, kur vīruss radīts, tas ir pilnībā adaptēts cilvēka bioloģijai.

Sērensens atzīst, ka “tas ir visai neparasti vīrusiem, kuri samērā viegli pārvar starpsugu barjeras”. Zinātnieks piebilst, ka jaunajam koronavīrusam ir īpašības, kas to būtiski atšķir no citiem SARS tipa vīrusiem un “nekad nav novērotas dabā”.

Pēc vīrusa ģenētiskās secības rūpīgas izpētes zinātnieki ir secinājuši, ka vīruss, kā izskatās, “nav radies dabisku procesu rezultātā.”

Visbeidzot, to, ka kaut kas nav kārtībā ar zinātnisko informāciju par koronavīrusu, apliecina arī diskusija par to, kā šis vīruss izplatās – ar pilieniem (droplet) vai aerosola veidā (aerosol transmission). Lai gan šī diskusija zinātniskajā vidē notiek jau gadu (sk, piemēram, šeit), un pašlaik, izskatās, virsroku gūst aerosola versijas piekritēji, globāli nekas nav mainījies: visi kovidierobežojumi tiek balstīti versijā par pilieniem.

2021. gada aprīlī žurnālā “The Lancet” publicēts materiāls, kurā summēti pierādījumi tam, ka aerosola – un nevis pilienu – tips kovidam ir svarīgākais izplatīšanās veids.

Tas nozīmē, ka, pirmkārt, virsmas ir uzskatāmas par ļoti retu (eksotisku) koronavīrusa izplatīšanās vidi. Otrkārt, ja vīruss izplatās nevis ar pilieniem, bet aerosolu, slēgtās telpās daudz efektīvāks profilakses līdzeklis ir nevis maskas un distancēšanās, bet gan... laba vēdināšana – piemēram, atvērti logi. Interesanti, ka par to jūs noteikti būsiet dzirdējuši, taču, visdrīzāk, tādā formā, kas neļauj apšaubīt masku un 2 metru lietderību.

Cik būtiska ir šī starpība un kā tā maina priekšstatu par kovidprofilaksi, informāciju apkopojis, piemēram, interneta resurss “Meduza” (krievu valodā šeit). 

Jautājums te ir pavisam vienkāršs: vai vadoņus (tostarp Latvijā) patiešām interesē zinātnieku pētījumi un atzinumi, vai arī viss šis kovids vienkārši ir un paliks politika, kurā medicīniskie apsvērumi ir sekundāri un pakārtoti pūļa pārvaldīšanas vajadzībām.

Tavs komentārs par rakstu: