• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ceļotāju pūlis maskāsPagaidām Eiropa slēgta gan tiem, kas vakcinēti, gan tiem, kas vienkārši veseli. Foto: Getty Images

Nāk «zaļais sertifikāts»! jeb Vakcīna neatbrīvo…

Eiropas Komisija cer, ka jūnija vidū Eiropas Savienībā jau darbosies rā saucamais digitālais zaļais sertifikāts jeb, izsakoties saprotamāk, kovidpase. Par to InfoTOP.lv jau rakstīja (krievu valodā šeit). Tad nu ziniet – sagatavošanas posms jau ir sācies!

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

Eiropas Komisija pirmo reizi kopš kovidpanikas sākuma ir rekomendējusi ES dalībvalstīm mīkstināt ierobežojumus trešo valstu tūristu iebraukšanai alianses teritorijā, ielaižot šeit ārvalstu tūristus, kuri ir saņēmuši vakcīnu ar preparātu, ko sertificējusi Eiropas Zāļu aģentūra (European Medicines Agency, EMA) vai Pasaules veselības organizācija (World Health Organization, WHO). Atliek tikai piebilst, ka WHO ir atzinusi arī vairākus EMA pagaidām neatzītus preparātus, tostarp Krievijā ražoto “Sputņik V” (Спутник V), kurš paspējis izraisīt nopietnu šūmēšanos vairākās ES valstīs, novedot līdz pat valdības krišanai Slovākijā.

Visādā ziņā Eiropas Padome Eirokomisijas rekomendāciju izskata 5. maijā, un, ja tā tiks atbalstīta, stāsies spēkā jau šomēnes.

Te vietā piebilde, ka robežo šķērsošanas kārtību ES dalībvalstis nosaka patstāvīgi, bet Eiropas Komisijai šajā ziņā ir tikai padomdevēja tiesības. Taču nevajadzētu lolot sevišķas ilūzijas: šāda rekomendācija – vienalga, kā pret to izturēsies konkrēta valsts,– ir uz paliek solis zaļās sertifikācijas virzienā, kas nozīmē arī nepotēto ES pilsoņu cilvēktiesību ierobežošanu.

“Eiropas Komisija ierosina [ES dalībvalstīm] atļaut iebraukšanu Eiropas Savienības teritorijā ar nesvarīgiem mērķiem ne tikai personām, kas ierodas no valstīm, kurās ir labvēlīga epidemioloģiskā situācija, bet arī tiem, kas ir saņēmuši visas rekomendējamās devas vakcīnai, kura ir atļauta ES; atļauja var tikt piemērota arī vakcīnām, kurām ir pabeigts sertifikācijas process WHO to izmantošanai ārkārtas situācijās,” teikts Eiropas Komisijas paziņojumā.

Tiesa, tās oficiālais pārstāvis Adalberts Jāncs (Adalbert Jahnz) skaidro, ka Eiropas Komisijas ierosinājums atļaut iebraukšanu ES teritorijā vakcinētiem ārvalstu tūristiem neaizliedz ES dalībvalstīm prasīt viņiem pildīt sanitāros noteikumus – ieskaitot karantīnu un polimerāzes ķēdes reakcijas (Polymerase chain reaction, PCR) testēšanu.

“Mūsu priekšlikums paredz iespēju iebraukt ES teritorijā, tomēr tas nav priekšraksts ES valstīm atbrīvot šos cilvēkus no spēkā esošajiem epidemioloģiskajiem pasākumiem, tostarp karantīnas un PCR testiem,” norāda Jāncs. “Šo procedūru piemērošana paliek ES dalībvalstu kompetencē.”  

Šķiet, ir laiks vēlreiz rūpīgi apsvērt, kur ir tā robeža, kas tiks novilkta (un tā tiks novilkta!) starp vakcinētajiem un nevakcinētajiem. Izskatās, ka praksē tā varētu arī nebūt īpaši sāpīga. 

Tavs komentārs par rakstu: