• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Latvijas Pasta" maksāšanas automāts.Par visu nāksies maksāt vēl dārgāk... Foto no: akropoleriga.lv

No 1. jūlija saņemt sūtījumus no «trešajām valstīm» kļūst ķēpīgāk un dārgāk

Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka no 1. jūlija par visām precēm, ko jūs iegādāsieties tiešsaistes pārdošanas vidē, būs 1) jānoformē importa muitas deklarācija; 2) jāsamaksā pievienotās vērtības nodoklis 21% apmērā.  

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

VID norāda, ka līdzšinējais atbrīvojums no PVN zemas vērtības preču sūtījumiem no 1. jūlija tiek atcelts Eiropas Savienības (ES) mērogā, tātad visās dalībvalstīs.

Iepērkoties interneta veikalos vai preču tiešsaistes pārdošanas platformās un saņemot sūtījumus no valstīm ārpus ES, pašlaik iedzīvotājiem ir pienākums atmuitot preces un samaksāt nodokļus, ja preču vērtība sūtījumā pārsniedz 22 eiro. Par precēm, kuru vērtība ir zemāka par 22 eiro, nodokļi šobrīd nav jāmaksā. No 1. jūlija visā ES teritorijā atbrīvojums no PVN šādiem sūtījumiem vairs netiek piemērots. Līdz ar to par visām precēm, ko iedzīvotāji iegādājas ārpus ES un saņem kā e-komercijas sūtījumu, jāsamaksā PVN neatkarīgi no preču vērtības: PVN tiek piemēroti visiem sūtījumiem, kuri ES piegādāti 1. jūlijā un vēlāk, neatkarīgi no tā, ka pirkums būs ticis izdarīts iepriekš.

No 1. jūlija maksājamo nodokļu summas aprēķināšanai un iekasēšanai valsts budžetā par sūtījumiem ziņas jāiesniedz muitai jeb jādeklarē sūtījums muitā. Sūtījuma saņēmējs var izvēlēties sev ērtāko preču atmuitošanas veidu – vai nu pats VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) aizpildīt un iesniegt vienkāršoto importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem, vai arī uzticēt šo pienākumu piegādātājam vai citam muitošanas speciālistam, kurš sniedz attiecīgos maksas pakalpojumus.

Arī turpmāk par precēm, kuru vērtība pārsniedz 150 eiro, jāmaksā ne vien PVN, bet arī muitas nodoklis. Par akcīzes precēm jāmaksā arī akcīzes nodoklis. Ja sūtījumā ir tādas preces, uz kurām attiecas normatīvos noteikti ierobežojumi – piemēram, zāles vai kažokādas apģērbi u.c. – vienkāršoto deklarāciju iesniegt nevar, jānoformē standarta importa muitas deklarācija.

Ja trešās valsts tiešsaistes tirgotājs, kurš pārdod preces pircējiem ES, ir reģistrējies jebkuras ES dalībvalsts importa vienas pieturas aģentūras – IOSS portālā (Import One Stop-Shop) portālā, viņš PVN iekasē pirkuma veikšanas brīdī un pēc tam nodrošina tā ieskaitīšanu sūtījuma galamērķa valsts budžetā. Šādā gadījumā maksājamai PVN summai ir skaidri un nepārprotami jābūt norādītai vietnē, kur cilvēki iepērkas, kā arī atspoguļotai pirkuma rēķinā. Ja tirgotājs izmanto IOSS, sūtījumu atmuitošanu veic piegādātājs – “Latvijas pasts” vai eksprespasts, bet cilvēkam pašam nekādas saskares ar muitas formalitātēm nebūs.

No 1. jūlija muitas deklarācijas jāiesniedz arī par sūtījumiem – dāvanām, kuru vērtība pārsniedz 45 eiro un ko fiziskās personas saņem no saviem radiem vai draugiem, kuri dzīvo valstīs, kas nav ES dalībvalstis.

Papildu informācija par nodokļu piemērošanu un aprēķināšanu, deklarāciju iesniegšanu un citiem jautājumiem pieejama VID tīmekļvietnes sadaļā “Muita/Pasta sūtījumi/Izmaiņas no 2021.gada 1.jūlija”.

Tavs komentārs par rakstu: