• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ilga ŠuplinskaVai jums ir darīšana ar "saldētu gaļu", Šuplinskas kundze? Foto no: Baltic News Network

No «vidēji vērtētiem» skolēniem «izšķilsies» negatavi studenti

Kovidšovs vairs nav apturams: politikāņi, saprotams, negrasās atzīt nedz savas kļūdas, ne pārspīlējumus, kur nu vēl atklātus melus, ar kuriem nu jau gandrīz gadu baro savu ganāmpulku.  Gaidiet vakcīnu, viņi mantro, tā visu atrisinās.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Sarūgtināšu tos, kas svēti pārliecināti par vakcīnu kaitīgumu: es neesmu jūsējais. Uzskatu, ka katram pašam ir galva uz pleciem, lai izlemtu, vai piedalīties vakcinēšanas eksperimentā, vai no tā atturēties. Nenosodu ne tos, kas vakcīnu gaida kā glābiņu, ne tos, kas potēties negrasās. Un ceru, ka abpusēji saceltais un uzturētais troksnis aprims, ļaujot mierīgā garā pārbaudīt un izsvērt argumentus.

Tikmēr ir sabiedrības grupa, kurai kovidpanika grauj nākotni – ne vairāk, bet arī ne mazāk. Tie ir jaunieši, kuriem – būsim nu godīgi! – attālinātās mācības iecērt pamatīgus robus zināšanās. Sevišķi neapskaužamā situācijā ir izlaiduma klašu skolēni.

Taču izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska uzvedas tā, it kā uz viņu tas neattiektos. Sabiedrisko mediju portālā lsm.lv, runājot par kovidstāvokli izglītības sistēmā, Šuplinskas kundze diezin cik ieinteresēta neizklausījās (šeit).   

Sak, “mēs skatāmies tālāk uz epidemioloģisko situāciju”, “ļoti būtiska robežšķirtne ir pavasara brīvlaiks”, “domājam par eksāmenu vai nu mazināšanu vai atcelšanu”. Atvainojiet, tas skan tā, it kā runa būtu par saldētas gaļas pārdošanu vai, labākajā gadījumā, dambretes partiju ar mākslīgo intelektu.

Proti, mierina ministre, ja līdz pavasara brīvlaikam izlaiduma klases  – 9. un 12. – “netiks līdz klātienei, līdz konsultāciju procesiem”, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) eksāmenus atcels. Jo epidemioloģiskā situācija pašlaik tiek atzīta par pietiekamu ieganstu, lai veselai paaudzei iedragātu tās sociālo un ekonomisko konkurētspēju. Vismaz tā – varam nojaust – domā ministre Šuplinska.

No IZM skatupunkta tā, bez šaubām, ir izeja no situācijas. Neies taču atzīt, ka kovidpanika ir pilnībā politiski noteikta, tāpēc lai jaunieši atpūšas un saka mums paldies!

No mana skatupunkta arī īsti nav par ko uztraukties. Tieši otrādi: mūsu paaudzei samazināsies konkurences spiediens no jaunās paaudzes puses, un palielināsies iespēja, ka mēs vēl kādu laiku būsim pieprasīti darba tirgū.

Bet kā ar izlaiduma klašu audzēkņiem? Jo dzīve turpināsies arī tad, kad kovidšovs būs beidzies. Un pašreizējiem izlaiduma klašu skolēniem šis ir kritisks brīdis, kas draud izvērsties zaudētās iespējās.

Protams, protams, Latvijas augstskolas, visdrīzāk, ieklausīsies IZM aicinājumā un pielāgos savas iestājprasības nenotikušajiem eksāmeniem. Bet ko darīt tiem jauniešiem, kas gatavojas studēt ārvalstīs? Vai arī tur tiks pieņemti vietējie argumenti, sak, neskatieties uz manām sekmēm, jo ministrija tās atzinusi par nesvarīgām?

Labi, pieņemsim, ka zināma daļa skolēnu (varbūt 5%, varbūt 7%, bet varbūt pat visi 10%!) gribēs un spēs kovidrobus zināšanās aizpildīt patstāvīgi, tādejādi saglabājot izredzes iestāties labā augstskolā un pavilkt studijas. Jo – uzsvēršu – ne jau formālais eksāmens te ir svarīgākais!

Gadījumā, ja 12. klašu absolventi mācību gadu beigs ar gada vidējo vērtējumu, augstskolām būs jāveido savi iestājpārbaudījumi un jākoriģē uzņemšanas noteikumi, savu mantru atkārto ministre. Un, ļoti iespējams, joprojām jūtas savu pienākumu izpildījusi.

Taču kāda būs kvalitāte šiem, atvainojiet, vidēji vērtētajiem abiturientiem, no kuriem – ja paveiksies – rudenī izšķilsies negatavi studenti? Acīmredzot ministre uzskata, ka galvenais, lai viņi atbilstu nebeidzamā kovidšova kvalitātei.  

Tavs komentārs par rakstu: