• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Slovāki protestē pret nelegālo migrantu uzņemšanu Demonstrācija pret imigrantiem Slovākijā. Foto: AFP/Getty Images

Polija, Lietuva un Igaunija ir pret «migrantu soda naudām»; Latvija klusē

Eiropas komisijas (EK) ierosinājums nākotnē uzlikt Eiropas savienības (ES) dalībvalstīm par pienākumu uzņemt patvēruma meklētājus no tām bloka valstīm, kurās viņu jau ir pārāk daudz, un noteikt ES dalībvalstīm 250 000 eiro sodu par katru patvēruma meklētāju, ko tās atteiktos uzņemt, ir sastapis atsevišķu dalībvalstu asu pretestību.

Tā Polijas, Lietuvas un Igaunijas augstākās amatpersonas nopēlušas vai arī nav paudušas atbalstu EK plānam.

EK piedāvātā patvēruma meklētāju sadales sistēma, kas ir iecerēta lai atvieglotu stāvokli pārslogotajās valstīs, tādās kā Itālija un Grieķija, pārkāpj dalībvalstu tiesības, intervijā Polijas radio norādījis Polijas iekšlietu ministrs Marjušs Blaščaks (Mariusz Błaszczak). “Tas ir bezjēdzīgs,” uzsver poļu ministrs. Savukārt Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis (Witold Waszczykowski) uzskata, ka “EK jaunākie priekšlikumi izklausās pēc 1. aprīļa joka”.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė) ir paziņojusi, ka EK ierosinājumi automātiski pārvietot migrantus starp ES dalībvalstīm un noteikt finansiālas sankcijas par atteikšanos viņus uzņemt “neveicina migrantu krīzes risināšanu”. “Automātisks bēgļu pārvietošanas mehānisms kļūs par atklātu uzaicinājumu migrantiem doties uz Eiropu bez ierobežojumiem. Tas nepalīdzēs aizsargāt ES ārējās robežas,” teikts Grībauskaites komentārā, kuru viņas preses birojs nosūtījis ziņu aģentūrai BNS.

Līdzīgās domās bija Igaunijas iekšlietu ministrs Hanno Pevkurs: viņaprāt, piekrišana šādam ierosinājumam nozīmētu “atteikšanos no brīvprātības principa”.

Četras Višegrādas grupas Centrāleiropas valstis (Čehija, Slovākija, Ungārija un Polija), kā arī Lietuva un Igaunija jau paziņojušas, ka jauno EK plānu neatbalsta. Latvijas politiķi tradicionāli nespēj neko iebilst Eiropas komisāriem. Valdošās koalīcijas politiķi gan mutiski “kategoriski noraida” EK “piedāvājumu” par naudassodus (kā nu ne – citu runu muļķa elektorāts nepieņems!). Tomēr faktiski ir tā, ka nacionālā pozīcija šajā jautājumā “vēl tikai tiks gatavota” – it kā līdz šim nekas nebūtu zināms par kaimiņu nostāju. Turklāt Iekšlietu ministrija nesniedz konkrētu atbildi, kāda būs šī “nacionālā pozīcija”, vien tukši atgādinot, ka “Latvija līdz šim ir uzsvērusi, ka atbalsta brīvprātīgu bēgļu uzņemšanu”.

Lai EK priekšlikums tiktu apstiprināts, tas ir jāatbalsta vairumam ES dalībvalstu un Eiropas Parlamentam.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: