• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Puisis protestē pret Arbatu bez ielu muzikantiemArbats bez ielu muzikantiem. Foto: Jevgenijs Gusevs

Putins radījis iespēju sodīt cilvēkus par juridiski neesošiem «pārkāpumiem»

Pēc vietējo varas iestāžu rīkojuma Maskavā un citās Krievijas pilsētās, atsaucoties uz Administratīvo pārkāpumu kodeksa (APK) pantu, kas parādījās pēc notikumiem Bolotnija laukumā (Болотная площадь) 2012. gadā, policija jau trešo gadu aiztur un soda ielu muzikantus, māksliniekus un bukinistus. Sevišķi skaļu skandālu ir izraisījis Maskavas Tveras rajona tiesas spriedums, ar kuru grupas “Radio Kamerger” čellists Semjons Laškins (Семен Лашкин), kurš 20, jūnijā ir aizturēts par sava instrumenta spēlēšanu galvaspilsētas centrā, ar to piesaistot palielas cilvēku grupas uzmanību, ir atzīts par vainīgu sabiedriskās kārtības traucēšanā un viņam par šo “pārkāpumu” piespriests naudas sods 10 000 rubļu apmērā. Tiesa ir lēmusi, ka Laškins esot “organizējis masveida vienlaicīgu pilsoņu atrašanos sabiedriskās vietās”.

Tiesa ir noritējusi ļoti ātri: “Tiesnese paņēma lietu, un pēc piecām minūtēm izgāja un sausi paziņoja, ka Semjons Laškins atzīts par vainīgu,” stāsta grupas “Radio Kamerger” mākslinieciskā direktore Olga Openoka (Ольга Опенок).

Policija Laškinu aizturēja par to, ka viņš ar savu čella spēli “radīja traucējumus gājēju kustībai pie Nikoļska ielas 15. nama un traucēja piekļuvi nama infrastruktūrai”. Policija mūziķim atsavināja čellu, lai gan viņš pūlējās paskaidrot, ka viņam vakarā plānota uzstāšanās un bez instrumenta viņš nekādi nevar iztikt.

Openoka sociālajā tīklā “Facebook” ir ievietojusi video, kurā redzams, ka nekāda “pūļa” ap mūziķi nav. Tomēr tas nav kavējis policistus aizturēt Laškinu. Pēc pusnakts mūziķis ir atbrīvots, taču viņa čells paturēts policijas iecirknī līdz tiesai kā “lietiskais pierādījums”. Dienu pirms tiesas mūziķim viņa instruments tomēr ir atgriezts.

Ielu muzikantu aizturēšana Maskavā notiek kopš 2014. gada pavasara atbilstoši APK pantam, kurā paredzēts, ka par “pūļa radīšanu” cilvēku var sodīt ar lielu naudas sodu vai administratīvo arestu uz 15 diennaktīm. Kopš pagājušā gada policija sākusi vajāt arī ielu māksliniekus un grāmatu tirgotājus, kuri tiek apsūdzēti “nelikumīgā tirdzniecībā”.  

Taču turpmāk situācija varētu saasināties vēl vairāk: Krievijas Valsts dome 24. jūnijā galīgajā lasījumā ir pieņēmusi “pretterorisma” likumu paketi – grozījumus Kriminālkodeksā un 10 atsevišķus likumus –, kuras iniciatori bija domes Drošības komitejas priekšsēdētāja Irina Jarovaja (Ирина Яровая) Federācijas padomes Aizsardzības un drošības komitejas priekšsēdētājs Viktors Ozerovs (Виктор Озеров).

Šie likumi neoficiāli tiek dēvēti par “Jarovajas paketi” (пакет Яровой) un ir pieņemti, neieklausoties brīdinājumos, ka to izpilde var radīt negantus pārspīlējumus un cilvēku konstitucionālo tiesību pārkāpumus.

Turklāt Krievijas prezidents Vladimirs Putins (Владимир Путин) ir parakstījis likumu par “pretsabiedrisku darbību”, kurš stāsies spēkā šā gada 21. septembrī un, kā vērtē Krievijas tiesību eksperti, var izrādīties “daudz bīstamāks” par “Jarovajas paketi”. Šajā likumā paredzēts, ka fizisku personu varēs aizturēt un sodīt par “pretsabiedrisku darbību”, kura tiek definēta kā “darbība, kas neizraisa administratīvu vai kriminālu atbildību, bet pārkāpj sabiedriskās uzvedības un morāles normas un citu personu likumīgās intereses”. Juridiski šī formula ir absurda, jo paredz sodu nevis par administratīvu vai kriminālu nodarījumu, bet gan visai plaši interpretējamu “normu pārkāpumu”.

Tavs komentārs par rakstu: