• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Dakteris izstiepis četrus no papīra izgrieztus cilvēciņusDakteris un papīra cilvēciņi. Foto no: mymedopinion.com

Ražuks: ja gribat civilizētu veselības aprūpi, maksāsiet vēl 74 eiro mēnesī!

Atsaucoties uz Veselības ministrijas (VM) aprēķiniem, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks ir paziņojis: lai valsts apmaksātu visas veselības aprūpes vajadzības, papildus esošajam veselības aprūpes budžetam nepieciešami vēl 679 miljoni eiro. Tāpēc, secina Ražuks, vienīgā reālā izeja esot papildu nodoklis, kas šoreiz tiek nosaukts par “obligāto veselības apdrošināšanu”.  

Obligātās veselības apdrošināšanas sistēma, pamatoti norāda Ražuks, nav nekas jauns un tāda jau darbojās arī Latvijas brīvvalsts laikā. Patlaban šāda sistēma pastāv 16 Eiropas valstīs, kur veselības apdrošināšanas sistēma tiek finansēta, atskaitot tai daļu no strādājošo bruto algas. Savukārt par nestrādājošajiem, piemēram, bērniem, bezdarbniekiem un pensionāriem samaksājot valsts (tā Ražuks nosauc nodokļu maksātājus jeb tos pašus strādājošos).

Lai finansētu veselības apdrošināšanu, “citās valstīs” no bruto darba algas nodokļos tiekot novirzīti 9-16%. Piemēram Lietuvā no bruto darba algas veselības apdrošināšanas sistēmai darba devējs iemaksā 3%, bet darba ņēmējs – 6%.

Kā jau latvju politiķis, Ražuks, protams, uzsver, ka “Latvijā obligātajai veselības apdrošināšanai nav alternatīvas, jo nepieciešamo finansējumu veselības aprūpei valdība nevar un nevarēs piešķirt”. Paldies vismaz par atklātu runu, Ražuka kungs!

VM ir sarēķinājusi, ka visu pakalpojumu finansēšanai no valsts budžeta nepieciešami 1,34 miljardi eiro. Līdz ar to šobrīd iztrūkums ir 679 miljoni eiro.

Ražuks atklājis, ka Igaunijā veselības aprūpes budžets ir 953 miljoni eiro, bet Lietuvā - 1,44 miljardi eiro. Savukārt Latvija veselībai tērē tikai 714 miljonus eiro. Līdz ar to, lai sasniegtu mistisku “aptuveni vidējo rezultātu” (kas tas tāds, Ražuks neatklāj), esot nepieciešami vēl 200 miljoni eiro. Un te nu seko interesantākais: lai šo summu iegūtu, katru mēnesi no vidējās bruto algas, kas 2015. gadā bija 818 eiro, katram strādājošajam būtu jāsamaksā 25 eiro. Savukārt, lai iegūtu nepieciešamos 679 miljonus eiro un nodrošinātu visus pakalpojumus pilnībā, katram strādājošajam “veselības nodoklī” būtu jāsamaksā vidēji 74 eiro katru mēnesi.

Vai šī summa tiks “pārdalīta” no jau esošajiem nodokļiem, vai arī tiks radīts jauns nodoklis, cik daudz maksās darba devējs un cik daudz – darba ņēmējs,– tās jau būs tīri tehniskas paradīšanas. Jo skaidrs, ka sabiedrībai jāgatavojas jaunam – un visai prāvam – maksājumam valsts budžetā. Kā to nosauks – tas ir otršķirīgs jautājums.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

2 Komentāri


 1. haralds
  2016-04-29

  klau, Ražuk! es labprāt maksātu vēl 74 l€vro mēnesī par "civilizētu" veselības aprūpi, vēl 238 l€vro mēnesī par zakusōniem, vēl 87 l€vro mēnesī par bencīnu, vēl 32 l€vro mēnesī par klōzēm un šūzēm, vēl 127 l€vro mēnesī par ārzemu braucieniem un vēl 185 l€vro mēnesī noliktu priekš dažiem objektīviem - ar aprēķinu, ka lai pagūstu tos arī palietot, ne tikai atstāt mazdēlam mantojumā. bet zini kas man par nelaimi - tā pati, kas zirgam - nav tās naudas!

 2. Irēna
  2016-05-05

  Kad mans bruto ienākums būs 818 eiro maksāšu ar,bet tagad nu nav no kā paņemt ja aldziņa tik 300 sanāk. Nez kur to vidējo izķēruši,no kungu algām rēķinot?????

Tavs komentārs par rakstu: