• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Siltināšanas darbi Rīgā, Līvciema ielā 25/27Siltināšanas darbi Rīgā, Līvciema ielā 25/27. Šis nams nav īpaši liels. Foto: buvelogsprojekti.l

Rīgas dome «uzkāpusi uz veca grābekļa»: sola nosiltināt 3000 daudzdzīvokļu namu

Galvaspilsētā valdošā partiju koalīcija pagaidām nevar lepoties ar dižiem darbiem, kas Rīgu būtu padarījuši skaistāku un dzīvošanai ērtāku. Un nav jau arī brīnums – dominējošā pieeja tagad ir apmēram tāda: agrāk viss bija slikti, bet MĒS... var strādāt arī tā, diemžēl pagaidām nekur tālāk par veciem grābekļiem jaunie domnieki netiek.

Dzintars Zaļūksnis

Nupat, rādās esam uzkāpuši uz vēl viena grābekļa, pret kuru pieri veiksmīgi ir sasituši vismaz četri iepriekšējie domes deputātu sasaukumi. Proti, sabiedrisko mediju vietne lsm.lv ziņo, ka jaunā Rīgas domes koalīcija esot apņēmusies turpmāko deviņu gadu laikā galvaspilsētā renovēt un nosiltināt 3000 daudzdzīvokļu namus. Interesanti, ka tas paredzēts gandrīz visu to partiju programmās, kas pērn startēja pašvaldību vēlēšanās galvaspilsētā. Nu, skaidrs, ka jaunajiem pilsētas saimniekiem pirms viņiem valdošais radniecīgais triumvirāts varēja šo to pateikt priekšā. Šo diemžēl nepateica – to, ka lielākā bremze namu siltināšanā nebūt nav paši siltināšanas noteikumi vai valsts atbalsts. Un pat ne piņķerīgās publiskā iepirkuma procedūras. Galvenā problēma ir līdz asarām banāla – cilvēkiem nav naudas līdzfinansējumam. Un nav pārliecības, ka šis pasākums atmaksāsies, jo, tiklīdz samazināsies siltuma patēriņš, pilnīgi noteikti celsies siltumenerģijas tarifi. Ja Rīgas dome varētu siltumenerģijas cenas iesaldēt, teiksim, uz pieciem, bet vēl labāk uz desmit gadiem, siltināšana noteikti kļūtu pulka raitāka. Bet neviens neko iesaldēt negrasās.

Tā vietā finanšu institūcija “Altum” sola līdz 2023. gadam daudzdzīvokļu namu renovācijas projektos ieguldīt 169 miljonus eiro. Taču no šobrīd gandrīz 1000 iesniegtajiem projektiem tikai 194 jeb nepilni 20% ir no Rīgas. Palauziet galvu, papētiet, kāpēc tā, Rīgas kungi, un jums būs skaidrs, kur ir tas spēka pielikšanas punkts, kas ļaus šo projektu pacelt, atvainojiet, nepārplēšot kādu intīmu vietiņu.

Galu galā “Altum” finansējums siltināšanai ir bijis pieejams arī līdz šim, bet, izmantojot to, Rīgā ir pabeigti tikai 19 (!) ēku renovēšanas projekti, bet 170 esot dažādos sagatavošanas posmos. Tak vajadzētu vismaz 500, uzskata “Altum" Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece. Viņa gan arī atzīst, ka, jo lielākas mājas, jo iedzīvotājiem grūtāk vienoties: ”Lai panāktu šo projektu īstenošanu, vairāk nekā pusei iedzīvotāju jānobalso par. Jo lielāka māja, jo grūtāks ir šis process, lai šo lēmumu pieņemtu.” Un, jā, jo lielāka māja, jo lielāka iespēja, ka vismaz viens no šīs mājas iemītniekiem pratīs sarēķināt, cik galu galā šī renovācija/siltināšana katram dzīvokļa īpašniekam izmaksās un vai vispār kādreiz atmaksāsies. Bet šāds rēķinātājs ir gandrīz droša garantija, ka pārējie konkrētā nama iemītnieki no siltināšanas entuziastiem ātri vien pārtaps par skeptiķiem.

Rezultātā šādā namā gan “Altum” finansējums, gan jaunās domes plāni uzsēdīsies uz sēkļa. Sevišķi apstākļos, kad komunālo pakalpojumu tarifi atkal klusu, bet nepielūdzami slīd augšup.

Tavs komentārs par rakstu: