• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Karikatūra par ārstuGadsimtu gaitā medicīna vairākkārt ir dzīvojusi maldos par svarīgiem jautājumiem. Arī kovidlaikmets nav izņēmums. Zīmējums: Luka/livejournal.com

Sargi mūs no «ārstu diktatūras»!

Vienas no fundamentālākajām cilvēka tiesībām līdz pat kovidlaikam ir bijušas tiesības bojāt savu veselību. Lielā mērā respektējot šīs tiesības, cilvēce ir spējusi sevi pasargāt no mediķu kļūdām un maldiem un saglabāt dzīvesprieku. Kovidpanikas laikmetā mēs šīs tiesības zaudējam un, iespējams, uz visiem laikiem. Nāk ārstu diktatūra.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Cilvēki, kas ne īpaši interesējas par to, kā darbojas demokrātija un kā tiek pieņemti politiski lēmumi, reizēm ir pārliecināti, ka pietiekama mediķu masa valsts pārvaldē noteikti ātri tiktu galā ar pandēmiju. Turpretim politologs teiks, ka jebkāda diktatūra, t.i., kādas sabiedrības grupas/šķiras dominance varā – vienalga, vai tie būtu, piemēram, juristi, zemnieki, vai tie paši ārsti,– agri vai vēlu novedīs pie sabiedrības vairākumam nepatīkamiem un nedemokrātiskiem risinājumiem.

To, kas varētu notikt, ja likumdevējā (vai pat tikai izpildvarā) sāks dominēt mediķu viedoklis, ilustrēšu ar piemēru no kaimiņvalsts. Maskavas mēra vietniece sociālās attīstības jautājumos Anastasija Rakova (Анастасия Ракова), uzstājoties starptautiskā onkologu forumā, ir izteikusies apmēram tā: cilvēks, kas sistemātiski nerūpējas par savu veselību, jāsauc pie atbildības, tostarp finansiālas. Ieklausieties šajos vārdos! Un to kontekstā padomājiet, kas notiktu, ja mūsu pagaidām vēl padomdevēji-infektologi Uga Dumpis un Juris Perevoščikovs iegūtu pilnvaras (paši – nevis caur valdību) pieņemt vispārobligātus lēmumus ar likuma spēku.

Man domāt, tā būtu nevis dzīve, bet gan nepārtraukts, stingrs karantīnas režīms bez cerībām, ka tas jelkad beigsies. Policijai noteikti tiktu uzdots kontrolēt ne tikai to, vai jūs esat potējušies ar ticiet zinātnei kvalitātes vakcīnām pret visām iespējamajām kaitēm, bet arī to, vai jūs esat, piemēram, izdzēruši speciāli jums izsniegtu pretstresa tabletīti un nostaigājuši/noskrējuši jums ieteikto ikdienas soļu skaitu. Par katru medicīniska rakstura manipulāciju jums izsniegtu īpašu apliecinājumu, kas ar laiku aizstātu jūsu ceļošanas un personības dokumentus.

Tāpēc, pirms aiciniet bez ierunām ticēt ārstiem, pasēdiet un padomājiet, vai jums patiks dienu sākt ar obligātu (varbūt pat publisku) ķermeņa temperatūras mērīšanas rituālu, bet par katru izdzertu kausiņu alus, uzņemtu “lieku” kaloriju vai miega režīma pārkāpšanu maksāt soda naudu, kas tiks dēvēta par stimulu, lai jūs nekur un nekad neaizmirstu rūpēties par savu un apkārtējo pacientu veselību.           

Tavs komentārs par rakstu: