• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Biedrības "Rodina" gājiens 2013. gada. Foto: Evija Trifanova/LETA

Tiesa noraida biedrības "Rodina" sūdzību par aizliegumu 9.maijā rīkot "Krievu maršu"

LETA

Administratīvā rajona tiesa šodien noraidīja biedrības "Rodina" sūdzību par Rīgas pilsētas izpilddirektora Jura Radzeviča (GKR) lēmumu, ar kuru biedrībai 9.maijā aizliegts rīkot pasākumu "Krievu maršs".

Pilns spriedums būs 16.maijā, un to varēs pārsūdzēt mēneša laikā.

Biedrības "Rodina" juridiskais pārstāvis Aleksandrs Kuzins šodien tiesā pauda viedokli, ka Rīgas dome savu lēmumu aizliegt 9.maijā pieteikto "Krievu maršu" balstījusi uz pieņēmumiem par iespējamiem riskiem, kā arī tas pamatots ar politisku vērtējumu par "Rodina" izmantotajiem saukļiem.

Tiesas sēdē Kuzins norādīja, ka biedrība savu pieteikumu uztur pilnā apmērā un nesaskata iemeslu gājienu aizliegt, pamatojot, ka iepriekšējos gadus Rīgas dome gājienu atļāvusi. Iepriekš "Rodina" pasākumi no Rīgas domes puses esot aizliegti vien 2007.gadā un 2009.gadā.

Kuzins vairākkārt atkārtoja, ka Rīgas domes, kā arī Drošības policijas (DP) argumenti nav pamatoti ar faktiem. Tāpēc Rīgas dome, viņaprāt, nevar aizliegt pasākumu, pamatojot savu lēmumu ar pieņēmumiem un iespējamībām. Tāpat Kuzins norādīja, ka DP atzinumā minētais, ka "Rodina" izmantotie saukļi ir vērsti uz sabiedrības šķelšanu, nav pamatoti. Biedrība nepiekrīt arī DP apgalvojumam, ka gājiens ir vērsts uz neiecietības veicināšanu, netiešu latviešu valodas noliegšanu, sabiedrības šķelšanu un ideoloģisku domstarpību radīšanu.

Tāpat Kuzins noliedza DP atzinumā minēto iespējamību par bijušās PSRS, Latvijas PSR vai nacistiskās Vācijas karogu, ģerboņu un citas simbolikas izmantošanu. Vienlaicīgi "Rodina" juridiskais pārstāvis sacīja, ka gājiena aizliegums būtu nesamērīgs, pat ja pastāvētu kādi drošības riski.

Biedrības pārstāvis sacīja, ka gājiena mērķis ir iestāšanās par krievu skolām, bet biedrības darbība ir vērsta uz Latvijas sabiedrības saliedēšanu.

Savukārt Rīgas domes pilnvarotā pārstāve tiesā norādīja, ka katru gadu situācija ir citādāka un šogad kontekstā ar Ukrainas notikumiem Rīgas dome saskatījusi nepieciešamību šādu gājienu aizliegt.

Pēc sprieduma biedrības "Rodina" pārstāvis Aleksandrs Žguns atzina, ka, lai arī "Krievu maršs" fiziski nenotiks, "praktiski tas jau ir noticis", ņemot vērā sabiedrībā izraisīto rezonansi. Viņš atgādināja, ka pikets pret aizliegumu rīkot pasākumu tik un tā rīt tiek plānots.

Savukārt biedrības juridiskais pārstāvis Aleksandrs Kuzins pauda, ka par sprieduma pārsūdzēšanu biedrība lems pēc pilna sprieduma pieejamības, tomēr šodien nolēmums viņam izraisot nožēlu.

Žguns vakar norādīja, ka pasākums bija plānots tāds pats kā citus gadus un no biedrības puses nekādas provokācijas neesot gaidāmas. "Rodina" arī plāno pieteikt piketu, lai iebilstu pret "Krievu marša" aizliegumu.

Radzevičs pauda viedokli, ka pikets pret piketa aizliegšanu nekādu labumu nedos - šis jautājums ir jārisina tiesiski, iesniedzot pieteikumu tiesā. Izpilddirektors arī piebilda, ka tiesa ne vienmēr atceļ domes lēmumus - piemēram, 16.martā lēmums ierobežot tā sauktās antifašistu aktivitātes ar tiesas lēmumu tika grozīts tikai daļēji, atļaujot pasākuma rīkotājiem pusstundu lietot skaņu pastiprinošas iekārtas.

"Protams, mums ir vārda brīvība, bet tajā pašā laikā vārda un pulcēšanās brīvība var tikt ierobežota, ja tas apdraud demokrātisku valsts iekārtu un citu personu tiesības un brīvību," uzsvēra Radzevičs. Viņš skaidroja, ka sabiedrībā radies satraukums par biedrības paustajiem aicinājumiem un publicētajiem videoklipiem publiskajā telpā, kas radījuši bažas par to, vai tie ir leģitīmi. Arī iepriekšējos gados notikuši biedrības "Rodina" pasākumi, bet gads no gada atšķiras, un pašreizējais starptautiskais konteksts un konflikts Ukrainā var radīt negatīvu publisku rezonansi un rosināt konfrontācijas.

Pilsētas izpilddirektors atzina, ka pašvaldībā pēdējā brīdī, neievērojot likumā noteiktos termiņus, iesniegti vairāki citi piketi, kuru rīkotāji iecerējuši paust pretēju viedokli 9.maija svinētājiem. Viens no piketiem pieteikts vietā, kur grasījusies pulcēties biedrība "Rodina". Ņemot vērā, ka tas iesniegts otrdien, pieteikumus nav iespējams kvalitatīvi izskatīt.

Tavs komentārs par rakstu: