• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Angela Merkele un Džo BaidensAngela Merkele globālajā politikā ir 16 gadus, turpretim Džo Baidens ir īsts iesācējs. Foto: Tom Brenner/Reuters

Tuvojoties «kanclerēšanas» beigām, Merkele ierodas ciemos pie Baidena

17. jūlijā Vašingtonā notiek sarunas starp ASV prezidentu Džozefu Baidenu (Joseph Biden) un Vācijas Federatīvās Republikas kancleri Angelu Merkeli. Šī, visdrīzāk, ir 16 gadus kancleres amatā pavadījušās Merkeles pēdējā nozīmīgā ārvalstu vizīte: septembrī notiks Bundestāga vēlēšanas, un Merkele tajās nekandidēs, attiecīgi pilnīgi noteikti pametot arī valdības vadītāja posteni.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Sarunām starp Baidenu un Merkeli ir izšķiroša nozīme Transatlantisko attiecību atjaunošanā un stiprināšana. Lai arī abām valstīm ir vienota pozīcija daudzos globāli svarīgos jautājumos, vizītes priekšvakarā vairāk tiek uzsvērtas domstarpības, starp kurām svarīgākās – Krievijas-Vācijas gāzes vads “Nord Stream 2”, kurā Vācija ir vitāli ieinteresēta, turpretim ASV šajā jautājumā ietur “Ukrainas līniju”; amerikāņi ļoti vēlas ierobežot Ķīnas ekspansiju pasaulē, bet Vācija tajā lielus draudus nesaskata. Eksperti prognozē, ka šajos jautājumos Merkelei un Baidenam īstu saskaņu panākt neizdosies, un sevišķi tas sakāms par gāzes vadu, kura būvniecību Vācija ir cieši apņēmusies pabeigt. Situāciju varētu glābt tas, ka Baidens pēdējā laikā pret šo jautājumu izturas uzsvērti samiernieciski, ASV pat ir apturējušas iepriekš noteiktās sankcijas pret cauruļvada būvē iesaistītajām rietumvalstu kompānijām.  

Šādos apstākļos zaudētāja var izrādīties Ķīna. Merkele ir aktīvi atbalstījusi pērnā gada nogalē noslēgto investīciju līgumu starp Eiropas Savienību un Ķīnu. Ekonomisko sadarbību ar Ķīnu Vācijas kanclere uzskata par izdevīgu, tomēr attiecības ar Pekinu varētu [protams, ne pilnā mērā] upurēt, ja runa ir par maksimāli labvēlīgu režīmu sardarbībā ar ASV.

Tavs komentārs par rakstu: