• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ināra Pētersone un Kaspars Čerņeckis pie galdaĢenerāldirektore un viņas nežēlastībā kritušais vietnieks. Foto: Ieva Čīka/LETA

VID uzrauga pats sevi. Kas uzraudzīs KNAB, prokuratūru, policiju?

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone ir paziņojusi, ka viņas vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis ir pārcelts VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktora amatā, līdz ar to patlaban ģenerāldirektora vietnieka noziedzības apkarošanas jomā amats ir vakants. InfoTOP.lv uzskata, ka šāds paziņojums un “kadru izmaiņas” ir vairāk nekā dīvainas, jo Čerņecka pārcelšana nepārprotami notiek “VID negodprātīgo darbinieku” saraksta kontekstā, tāpēc loģiski ir jautājumi, pirmkārt, vai viņš ir šajā līdz šim nepubliskotajā sarakstā, otrkārt, ja ir, tad kāpēc turpinās darboties augstā amatā VID struktūrā, treškārt, ja nav, tad kāpēc tiek pazemināts amatā?     

Kopumā dažādas rotācijas skar 39 VID darbiniekus, tajā skaitā, 22 dažāda līmeņa vadītājus – 18 vadītāji līdz 11. maijam tikšot pārcelti citos VID amatos (!), bet vēl četri līdz 23. maijam sākšot darbu “ārpus VID”. Rotācija tiekot veikta, lai “atbilstoši Eiropas praksei mainītu darbvietu tiem cilvēkiem, kas strādā vienā vietā”. Šādas rīcības mērķis cita starpā ir mazināt korupcijas risku.

Pētersone informē, ka Finanšu policijas pārvalde un Muitas policijas pārvalde tiks apvienotas vienā struktūrvienībā – Nodokļu policijas pārvaldē.

Ministru prezidents Māris Kučinskis ir atzinis, ka “VID ir paveicis solīto darbu”. “Izmaiņu process ir neatgriezeniski sākts. Turpmākiem soļiem ir jārezultējas pārredzamā un efektīvā darbā. Šis ir pareizākais veids, kā veicināt izmaiņas valsts pārvaldē,” visai apmierināti pauž premjers, kaut gan vismaz pašlaik šis process vairāk atgādina “skrūvīšu mainīšanu pret tapiņām un otrādi”.

Pētersone apgalvo, ka šoreiz neesot runa par “negodprātīgo darbinieku” rotāciju, jo attiecīgajā sarakstā esošajām personām pēc “negodprātīgās rīcības veikšanas apstiprināšanās” plānots piemērot atbilstošu sodu. Nu, ko, sabiedrība to jau drīzumā varēs novērtēt, vai ne, Pētersones kundze?

Bet būtiskākās pārmaiņas VID gaidāmas saistībā ar darbinieku uzraudzības mehānisma reformēšanu – VID iekšējās uzraudzības dienests tiks "izcelts" tiešā VID ģenerāldirektores pakļautībā. Premjers cer, ka “šādas izmaiņas padarīs efektīvāku VID darbinieku kontroli”. Iespējams, tā arī būs, Kučinska kungs, bet vai valdība grasās uzdot VID veikt regulāru nodokļu nomaksas un amatpersonu deklarāciju kontroli arī citās korupcijas ziņā riskantās valsts pārvaldes iestādēs – piemēram, prokuratūrā, policijā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB)?

Citādi varētu domāt, ka VID šajā valstī ir vienīgā slikti vadītā un “korupcijas risku” plosītā iestāde.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: