• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vārīti jaunie kartupeļiKartupelis prasa rūpīgu un smagu darbu. Foto: Shutterstock

Ziema būs smaga gan tupeņu audzētājiem, gan ēdājiem

Nenogaidījuši kovidpanikas beigas (bet varbūt arī negrasīdamies tās gaidīt, jo pārāk ilgi būs jāgaida), globālās ekonomikas bīdītāji ir sākuši pamazām, bet visnotaļ droši paaugstināt svarīgāko pārtikas produktu cenas. Pieredze rāda, ka liela daļa patērētāju tādos gadījumos steidz vainot zemniekus, kuri ne šoreiz, ne citreiz nav pie vainas.     

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Latvijas sabiedriskie mediji informē, ka Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs svarīgāko pārtikas preču cenu kāpumu fiksējis jau pavasarī, un prognozē, ka tas, visticamāk, turpināšoties. Tomēr lauksaimnieku ienākumus pārtikas sadārdzināšanās būtiski nepalielināšot.

Zemnieki allaž ir tie, kuri spiesti uzņemties dabas untumu izraisītās problēmas un par tām arī samaksāt. Šajā sakarā bēdīgs skats paveras, ja iemetam aci kartupeļu tirgū. Sevišķi apzinoties, ka mūsdienās ļoti daudziem nevis kartupelis ir otrā maize, bet gan maize ir otrais kartupelis.

Šovasar visā Latvijā vērojama Kolorādo vaboļu (Leptinotarsa decemlineata) viesuļvētra. Kartupeļu raža attiecīgi tiek prognozēta ļoti zema, tāpēc šo bumbuļu cena palielinās, un skaidrs, ka arī rudenī tā būs augstāka nekā pērn. Taču vietējo kartupeļu audzētāju ciestos zaudējumus cenas pieaugums nekompensēs. Mūsu patērētājam par laimi un zemniekam par postu tepat blakus katrupeļus audzē arī poļu un lietuviešu zemnieks, kura produkcija neļaus kartupeļu cenu palielināt līdz rentabilitātes līmenim. Loģika pavisam vienkārša: ja jūs gribat just līdzi pašmāju zemniekam un atbalstīt viņu, tad jūsu maciņš dabūs trūkties. Tāds nu ir tas atvērtais pārtikas produktu tirgus.

Un runa, protams, nav tikai par kartupeļiem. Nupat, pašā kovidpanikas peklē, savus tarifus būtiski ir palielinājuši gan gāzenieki, gan elektroenerģētiķi. Jaunus maksimumus piedzīvo naftas cenas, kas, nākot rudenim, ļauj droši prognozēt arī degvielas cenu kāpumu. 10 procenti šur, 20 tur, 40 procenti gāzei un elektrībai – un, skat, arī vietējais dārzenis pamazām kļūst par luksusa preci! Kamēr vasara un liela daļa zemnieku var atļauties savus produktus tirgot patstāvīgi, tas vēl nav jūtams.

Bet ziema būs smaga – gan tupeņu audzētājiem, gan ēdājiem.

Tavs komentārs par rakstu: